1 / 3 sider - klik for at bladre

Reklamer: begreber, modeller og appelformer

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Reklamer: begreber, modeller og appelformer er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (553 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 23. september 2026.

En introduktion til reklameverdenen, der forklarer centrale begreber som faste og levende reklamer samt betydningen af slogans. Opgaven gennemgår reklamens fire formål (behov, kendskab, holdning, handling) og dykker ned i intertekstualitet. Desuden beskrives EFU-modellen og de tre appelformer: logos, patos og etos, samt AIDA-modellen.

Redaktørens vurdering
7 God
Klar og overskuelig gennemgang af centrale reklamebegreber og modeller som EFU, AIDA og appelformer. God som opslagsværk for andre elever.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aida-modellen
  • appelformer
  • efu-modellen
  • etos
  • intertekstualitet
  • logos
  • markedsføring
  • patos
  • reklamer
  • slogans

det er en reklame som ligesom kan hænge, på en væg, i en bus, i et blad, de fleste trykte/faste reklamer står der en tekst på eller et slogan, Der kan også være billeder. Og der kan blive brugt masser af forskellige farver. Og det gør de for at gøre den mere iøjnefaldende.

Levende reklame

kan være en video eller en reklamekortfilm som viser et nyt produkt. Eller prøver

EFU-modellen

EFU-modellen er noget de fleste brands bruger når de skal udgive et nyt produkt. man siger egenskaber fordele og Udbytte. fx som en shampoo reklame der påstår naturlige produkter og glans. så det er egenskaberne, men hvad er fordelene ved at eje det her produkt. Du får fyldigere og mere tykkere hår.

Slogan

Et slogan kan fx være noget du forbinder med et brand en tekst eller nogle få ord, fx som ”hvem ka Bilka” så ved man jo automatisk at det er det brand. Det er bedst at finde på et slogan som er nemt og bliver automatisk forbundet med brandet, så når du ser det slogan ved du hvilket brand det er.

Reklamens (for)mål

Behov, kendskab, holdning, handling

Kendskab: Reklamen vil godt have et vi kender produktet og husker det.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver