1 / 2 sider - klik for at bladre

Handicappede i Danmark: historie og fremtid

Det er gratis at oprette en konto

Handicappede i Danmark: historie og fremtid er en dansk-opgave fra 2008. Fylder 2 sider (498 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 28. juli 2010.

Opgaven redegør for den historiske udvikling af handicappedes vilkår i Danmark, fra manglende hjælp i 1800-tallet til nutidens institutioner og udfordringer. Den diskuterer sociale problemer som sprogbrug og etiske dilemmaer omkring sexhjælp og forældreskab. Afslutningsvis perspektiveres der til fremtidige behov for plejehjem og social integration.

  • danmark
  • etik
  • handicap
  • handicappede
  • historie
  • hjemløse
  • samfundsudvikling
  • social integration

”i Danmark lever de fleste under trykke forhold men nogle føler sig udenfor, fx hjemløse og handikappet. ”

af Oliver.

Hvis vi tænker til bage til 1800 og op til nu er der sket meget for de handikappede, den gang have de ikke noget ”liv”. For hvis man ikke var fra en rig slægt have man ikke penge til de handikappede, og selv om man var fra en rig familie ville det være meget pinligt for dem at havde en handicappet i deres hjem. Der havde ikke været nogle from for hjælp til de handikappet men i 1807 kom det første Døvstummeinstitut, og i 1811 kom der et institut for blinde og i 1855 åbnedes Danmarks første åndssvageanstalt.

Men alt det var i København, så hvis man boede i Jylland kunne man ikke så meget andet end at have de handicappede der hjemme.

Og fra 1855 er der ikke sket så meget for de handikappet, ind til 1954 der kom det det til at hedde at man have et handikap, ind til da hed det døvhed, blindhed, åndssvaghed og vanførhed. Det var også der at Egmont-højskolen startede. Egmont-højskolen er en højskole for alle mennesker, også handikappet. Og i gennem 60erne, 70erne og 80erne, kom der flere og flere handikap skoler. Nu arbejder mange handikappet rundt over landet, og folk som for handikappet børn vil godt have dem. I år 2003 var der et stort handikap fest hvor man kunne give en sum penge som gik til en handikapfront som hedder DHT. Det står for Dansk Handicap Forbund.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver