Diskutér, om en film bliver bedre af, at man viser alle de ting, der bliver beskrevet, eller om den i virkeligheden bliver bedre af, at man bare hører om begivenhederne gennem skuespillernes samtaler.
Jeg synes det var godt de har lavet filmen at det var den virkeligheden bliver bedre af at man bare hører om begivenhederne gennem skuespillernes samtaler.
Virker Saras fortælling som en realistisk skildring af en ung pige, der bryder Jehovas Vidner? Begrund jeres svar- er der fx ting, I ikke synes virker realistisk?
Ja jeg synes det er en realistisk skildring af en ung pige, der bryder Jehovas Vidner. Ja men ikke hel sikker, men jeg tror der hvor hun var hendes kæreste begyndt at for stå hvordan deres religion er og han forstod hendes religion.
Tænk på ungdomsfilm, I kender eller har set, der indeholder nogle af de samme temaer som i ”To verdener”- hvordan fremstilles temaer som religion, kærlighed og forældreopgør i disse film sammenlignet med ”To verdener”?
Jeg vil sammenligne ”To verdener” med ”Bedre end Beckham” fordi at det ting filmen handlede om er også om kærlighed og religion og at hun ikke måtte gå til fodbold, Sara måtte ikke have kæreste.
Hvad adskiller ”To verdener” fra andre ungdomsfilm, og på hvilke måder ligner filmen andre ungdomsfilm? Tænk her blandt andet på handlingen og filmens temaer.
Det er gratis at oprette en konto