1 / 3 sider - klik for at bladre

Penge og økonomiske systemer: kapitalisme og socialisme

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Penge og økonomiske systemer: kapitalisme og socialisme er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.640 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Opgaven undersøger penges rolle og betydning i moderne samfund, herunder opfattelsen af materiel rigdom som lykkefaktor. Den diskuterer forskelle mellem kapitalistiske og socialistiske økonomiske systemer, deres historiske konsekvenser og indflydelse på global ulighed og velfærd. Der perspektiveres til Danmark, USA, Latinamerika og tidligere Sovjetunionen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af penges betydning og en sammenligning af kapitalistiske og socialistiske økonomiske systemer. Velfunderet argumentation med relevante eksempler.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • global ulighed
  • kapitalisme
  • materiel rigdom
  • penge
  • politisk økonomi
  • socialisme
  • udviklingslande
  • velfærd
  • vestlige samfund
  • økonomiske systemer

Penge har altid haft en stor betydning, på et underligt grundlag. For hvad er der med penge?, de kan hverken spises eller dræbe. De har kun den værdi som mennesket tillægger dem, og er et typisk tegn på et feudalt/kapitalistisk eller social demokratisk system, som i bund og grund også er kapitalistisk.

I nutidens vestlige samfund har penge fået status som en lykkefaktor.

Altså er mange af den holdning at penge kan gøre en lykkelig, det er imidlertid blevet populært at sige ”penge er ikke alt”. Men de er bestemt heller ikke ingenting, for en hvis materiel rigdom kan skabe om ikke lykke, så glæde. Hvem i vesten har f.eks lyst til at være foruden denne materielle rigdom som penge giver os?. Ikke så mange, en ny bil er jo uundgåeligt mere spændende for en vesterlænding, end gratis skolegang, uddannelse og mad.

Med brugen af denne logik starter mange deres eget private korstog mod socialismen, og mener at det er vores ret at ’befri’ fattige lande fra deres regeringer, og indsætte laissez-faire kapitalister på landets regerende poster. For at disse ledere så kan skabe et frit marked, som kan give befolkningen flere penge mellem hænderne. Men det sker næsten aldrig, i stedet får de multinationale firmaer flere penge mellem hænderne. Eftersom de får lov til at opkøbe landets industri, og give deres arbejdere dårlige lønninger.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver