1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse og fortolkning af 'Lønningsdag'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse og fortolkning af 'Lønningsdag' er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (905 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 9. marts 2011.

En dybdegående analyse og fortolkning af Martin Andersen Nexøs novelle 'Lønningsdag' fra 1896. Opgaven undersøger novellens skildring af klasseforskelle, kapitalisme og socialisme i Det Moderne Gennembrud. Den indeholder et resumé, karakteristika af værkejeren, samt en analyse af sprog, fortælleteknik og litterære virkemidler som personificering og metaforer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Martin Andersen Nexøs novelle 'Lønningsdag' med fokus på sociale temaer og litterære virkemidler. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • det moderne gennembrud
  • kapitalisme
  • klasseforskelle
  • litterær analyse
  • lønningsdag
  • martin andersen nexø
  • novelleanalyse
  • personificering
  • social arv
  • socialisme

Lønningsdag er en novelle af Martin Andersen Nexø (1869-1954), skrevet i år 1896.

Den tager fat om forskellen mellem de rige og de fattige, socialisme kontra kapitalisme. Linje 93:

”Han er en krakiler, siger Værkejeren til sin søn. Han hører til disse socialister, som de har saa mange af ovre.” Sagt af den rige værkejer.

Novellen beskriver de fattiges elendighed samt de riges undertrykkelse af de fattige. Jeg vil nu give et kort resumé af novellen:

I starten har vi en flok arbejdere fra værket stående udenfor værkejerens hus, hvor de venter på at få udbetalt deres løn. Som sædvanlig er værkejeren der ikke til tiden.

Han kommer ud og skal til at gøre regnskabet op, da hans søn ankommer for at lokke ham med til stort L’hombreparti (gammelt kortspil) på hotellet.

Først undskylder han sig med ikke at have penge nok. Han bliver dog overtalt af sønnen til at vente nogle dage med udbetalingen af arbejdernes løn, for dermed at få råd til at tage til L’hombreparti. Her vil han have revanche over den lidt anløbne slagter, dvs. en person, der snyder lidt.

Værkarbejderne får ikke lov at indføre et ord, og værkejeren kører væk uden at give dem deres penge.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver