1 / 4 sider - klik for at bladre

Porno: tabu eller ej? Samfundets syn på pornografi

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Porno: tabu eller ej? Samfundets syn på pornografi er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.734 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 1. februar 2010.

Redegørelse for pornografiens historiske udvikling i Danmark og dens nuværende status som underholdning og potentielt misbrug. Opgaven diskuterer mediernes brug af sex, kønsforskelle i pornoforbrug, og de psykologiske konsekvenser for unge og parforhold. Den inddrager udtalelser fra psykologer og statistikker.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af pornografiens udvikling, samfundsmæssige og psykologiske konsekvenser. Inddrager relevante kilder og statistikker, hvilket giver god faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • afhængighed
  • danmark
  • kønsroller
  • medier
  • parforhold
  • pornografi
  • psykologi
  • samfund
  • seksualitet
  • tabu

Om vi vil erkende det eller ej, så har pornoen været en del af vores hverdag, lige siden Danmark d. 1. juli 1969 var det første land til at lovliggøre billedpornografien efter årtier med kamp mellem lovgivningsmagten og kunstnere, debattører og pornoproducere, om hvor tilladelighedsgrænsen af seksuelle tekster og billeder af nøgenhed gik. I de fyrre år, der er passeret siden, har pornoen haft en kraftig udvikling. Der er ikke længere noget, der hedder op til 6 måneders fængselsstraf for at overlade pornografiske billeder til en person under atten, hvilket har medført, at op til flere unge knægte render rundt med ”Playboy” eller ”M” magasiner, som de læser sammen med vennerne. Der er ingen begrænsninger for, hvilke udgaver pornoen findes i, i dag. Det er alt lige fra magasiner, film, filmklip på nettet eller billedmenuer til telefonen - du kan såvel gå på svingerklub, hvis du ikke kan få nok af alt det offentlige sex, hvilket vel også er en form for porno, idet man ser på andre, der dyrker sex? Måske er der sat en aldersgrænse, for hvor gammel man skal være, for at komme ind sådanne steder, eller for hvor gammel man skal være for at leje disse videofilm; men hvem bestemmer, hvor gammel du skal være for at logge ind på en af disse amatørporno-internetsider som ”youporn.com”, hvor amatører uploader frække hjemmevideoer af dem selv i gang med diverse ting og sager? Og ikke nok med det så er porno og sex blevet et redskab i mange medier, fordi det sælger. Tag bare som en reklame som den for Victoria Beckams parfume, hvor hun snor sig rundt i undertøj for at vise, at det er en parfume med en sexet og sensuel duft, eller alle musikvideoerne hvor pigerne kun er meget let påklædte.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver