1 / 12 sider - klik for at bladre

Cubakrisen 1962: Optakt, forløb og betydning

  • Historie
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 12 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Cubakrisen 1962: Optakt, forløb og betydning er en historie-opgave fra 2009 til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 12 sider (6.586 ord, ca. 29 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Redegørelse for optakten til og forløbet af Cubakrisen i 1962, hvor verden var tættest på atomkrig. Opgaven analyserer årsagerne til krisen og supermagternes optræden, herunder John F. Kennedy og Nikita Khrusjtjovs roller. Afslutningsvis vurderes krisens betydning for forholdet mellem USA og USSR.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid historisk analyse af Cubakrisen med klar struktur, redegørelse og vurdering. Opgaven er velargumenteret og bruger relevante kilder.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • atomkrig
  • cubakrisen
  • den kolde krig
  • historie
  • international politik
  • john f. kennedy
  • nikita khrusjtjov
  • sovjetunionen
  • usa

(USSR’s ministerpræsident Nikita Khrusjtjov, 6. september 1962)

"It’s going to be a cold winter"

(USA’s præsident John F. Kennedy, Wien, 3. juni 1961)

Indledning

Det tætteste verden nogensinde har været på en atomkrig, var ved Cuba-krisen i 1962. USSR installerede atomraketter i Cuba, som et led i Den Kolde Krigs terrorbalance. De to mænd, præsident John F. Kennedy og Nikita Khrusjtjov havde med et, verdens skæbne i deres hænder og ingen af dem så ud til, at ville bøje sig.

Heldigvis endte krisen uden atomkrig. Khrusjtjov trak sine raketter tilbage og verdens befolkning kunne ånde lettet op.

Jeg vil i denne opgave gøre rede for optakten til og forløbet af Cuba-krisen. Dernæst vil jeg foretage en analyse af årsagerne til krisen og af de to supermagters optræden under krisen.

Jeg vil runde opgaven af med en vurdering af Cuba-krisens betydning for forholdet mellem de to supermagter.

Kilderne har jeg givet nummer i alfabetisk orden, hvilket fungerer sådan, at kildens nummer står foran kommaet og sidetallet efter. Det vil sige, at (1, 5) henviser til Politikens verdenshistorie, side 5.

Jeg vil gøre opmærksom på, at megen af den anvendte litteratur hovedsageligt er amerikansk, eller vestligt inspireret, ganske simpelt fordi der ikke er udgivet ret meget fra det tidligere USSR. Dette gør selvfølgelig, at man hovedsageligt vil se krisen, som amerikanerne så den. Jeg vil derfor prøve, at være så objektiv som muligt i mit arbejde med opgaven.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver