1 siders PDF

Det Moderne Gennembrud: Drachmann, Nexø, Jensen

  • Dansk
  • Afleveret til 4
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Det Moderne Gennembrud: Drachmann, Nexø, Jensen er en dansk-opgave fra 2009, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (282 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Analyse af tre centrale tekster fra Det Moderne Gennembrud: Holger Drachmanns 'Engelske Socialister', Martin Andersen Nexøs 'Lønningsdag' og Johannes V. Jensens 'Introduktion til vor tidsalder'. Opgaven undersøger komposition, indhold, budskab og perspektiverer teksterne til perioden.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven indeholder en struktureret analyse af tre centrale tekster fra Det Moderne Gennembrud. Selvom den er i notatform, er indholdet fagligt relevant og kan give inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • arbejderbevægelse
  • det moderne gennembrud
  • engelske socialister
  • holger drachmann
  • introduktion til vor tidsalder
  • johannes v. jensen
  • litteraturanalyse
  • lønningsdag
  • martin andersen nexø
  • samfundskritik

Indhold/budskab - handler om masse fattige om et bål, en mand rejser sig og giver tale om, hvorfor de burde gå imod De Engelske Socialister

Perspektivering til perioden - Det er stadig starten af det moderne gennembrud, da en mand står alene. Resten har ikke opdaget at det er arbejderne der bærer hele landet.

Lønningsdag - en idyl - Martin Andersen Nexø

Genre/komposition (specifikt indledning se opgave 2) - Lang indledning, meget beskrivende (modsat in medias res). Sort fugl er et symbol for arbejderen, som er imod chefen. Resten sover og har ikke opdaget det. Modnende bær er symbol på at der snart kommer til at ske noget nyt.

IDYLLISKEKONFLIKTFYLDTE

Indhold/budskab - Handler om stenbrudarbejderes lønningsdag. Sønnen kommer og inviterer hans far (chefen) med ind til byen tilden tids casino. Chefen venter derfor med at betale arbejderne til mandag. Da deres hestevogn derefter kommer forbi er der en af arbejderne der ikke bøjer hovedet, og får et piskesmæld på hovedet, hat ryger i grøften.

Perspektiver til perioden - Det er stadig starten af det moderne gennembrud, da en mand står alene. Resten har ikke opdaget at det er arbejderne der bærer hele landet.

Introduktion til vor tidsalder - Johannes V. Jensen

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver