1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af Ida Jessens novelle 'Sig farvel i tide'

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Ida Jessens novelle 'Sig farvel i tide' er en dansk-opgave fra 2009 til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.969 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave præsenterer en dybdegående analyse af Ida Jessens novelle 'Sig farvel i tide'. Den fokuserer på fortællerteknik, herunder in media res og kombineret fortællertype, samt novellens brug af metaforer og symbolik. Desuden udforskes temaer som forholdsproblemer, identitet og overgangen fra realisme til eventyr.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Ida Jessens novelle med fokus på fortællerteknik, symbolik og tematik. Opgaven er velstruktureret og giver god indsigt i værkets kompleksitet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • eventyr
  • fortællerteknik
  • ida jessen
  • identitet
  • moral
  • novelleanalyse
  • parforhold
  • realisme
  • sig farvel i tide
  • symbolik

Ida Jessens novelle ’Sig farvel i tide’ er skrevet i 2007 og stammer fra novellesamlingen ’En mand kom til byen’. Ida Jessen debuterede som forfatter i 1989 og arbejde i dag som fuldtidsforfatter og oversætter. Mange af hendes tekster skildrer almindelige menneskers liv med de op og nedture de gennemgår i livet. ’Sig farvel i tide’ er skrevet i Ida Jessens storhedstid.

Teksten begynder lige på og hårdt (in media res) uden at introducere os for personer, miljø eller andet. Det må man selv gætte sig til i løbet af historien. Dette virkemiddel er med til at gøre læseren nysgerrig. Teksten føles ikke på samme måde skrevet ’til én’ som læser. Tekster hvor alt fra start bliver serveret på et sølvfad bliver ofte kedelige og gennemskuelige. Teksten begynder med direkte tale, og fortsætter med en dialog mellem hovedpersonen og kæresten.

Novellen foregår om aftenen/natten. ’Det er begyndt at skumre, og jeg stikker bogen op til næsen for bedre at kunne se’. Senere i teksten: ’Månen er lige kommet op’. Den fortalte tid strækker sig blot over denne ene nat. Vi befinder os først i august måned. ’.. ”Jo, men det er stadig først i august”, siger jeg og bladrer’. Teksten er kronologisk opbygget idet vi minut for minut og time for time følger hovedpersonen. ’Månen står bag skoven nu’. Vi har fulgt hovedpersonen fra hun forlod huset ved skumring til det begynder at lysne igen. ’Det er begyndt at lysne igen, så kort er natten i august’. ’En halv time senere kommer vi til en flad sandstrand’. Til trods for den lidt eventyragtige verden er fortælleren bevidst om tid og sted. ’..”Det er flere timer siden,” siger jeg.’ Den fortalte tid stækker sig altså blot over en dag.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver