Mange børn får mobiltelefoner, når de er 9-10 år. Alle unge i Danmark har stort set alle sammen en mobil telefon, og mange får den udskiftet med den nyeste nye flere gange om året. En mobiltelefon er meget nyttig, for man har den med sig næsten overalt, og så kan man jo altid få fat i den person, som man har brug for. Det er også nemt for forældre, hvis deres barn har en mobiltelefon, for så kan de altid få fat i ham eller hende, så er det jo bare at ringe eller sende en besked.
Mobiltelefonerne bruges også rigtig meget blandt vennerne, men de fleste skriver godt nok mest bare ”hva’ laver du?”, men den bruges ikke kun, når man keder sig. Hvis man skal være sammen med en af vennerne, så skriver man bare lige en besked og aftaler noget. Hvis du er i tvivl om lektierne, bruges mobiltelefonen også til, at skrive en sms eller ringe og spørge om en af venner lige kunne hjælpe med opgave 2b på side 83 i grundbogen.
Mobiltelefonen bruges også til at sende mms’er på. I en mms kan der fx være musik, video, billeder m.m.
Man kan sætte mobilen til som et vækkeur. Man kan bruge mobilen til kalender. Og på mange mobiler kan man også konvertere, optage lyde, løse opgaver, regne på den som en lommeregner eller bruge den som notesblok.
Det er gratis at oprette en konto