1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af fyrværkerikampagne og personlig beretning

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af fyrværkerikampagne og personlig beretning er en dansk-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (678 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 28. juli 2010.

Denne opgave analyserer en fyrværkerikampagne og dens potentielt diskriminerende budskab om udseende kontra indre værdier. Den diskuterer kampagnens effektivitet i at nå unge mænd uden løftede pegefingre. Opgaven indeholder også en personlig beretning fra Christopher Jensen, der mistede synet i en fyrværkeriulykke.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af en kampagne med personlig beretning. Opgaven er velstruktureret og giver god indsigt i emnet for målgruppen.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • diskrimination
  • fyrværkeri
  • handicap
  • kampagneanalyse
  • konsekvenser
  • sikkerhed
  • udseende
  • unges adfærd

Jeg må indrømme at jeg måske også, på en eller anden måde, mener at den er lidt grov, fordi at kampagnen på en måde referere til at det er udseendet der tæller og ikke det indre.

Hvis drengen på billedet ikke havde været blind, havde han aldrig siddet hånd i hånd med hende, og det synes jeg et eller andet sted ikke er fair.

Hun kan jo sagens være jordens sødeste og dejligste person, men har bare ikke været så heldig med udseendet.

På den anden side så sælger den jo os godt.

Den giver drengene noget at tænke over, det kan jo sagens ske at man bliver blind og at man så finder en pige, som ikke lige har de største kasser og ser lækrest ud.

Men som der også bliver sagt i artiklen, flytter den budskabet fra hvad det er, de egentlig vil med den, man kommer meget hurtigt og nemt til at snakke om den er diskriminerende, og ikke om hvor farligt fyrværkeri egentlig er og hvad der kan ske når man leger lidt for vildt med det.

Men som sagt skal reklamen jo ramme de unge mænd uden løftede pegefingre og voksensnak, og det er jo svært hvis det skal virke på dem og hvis de skal lære noget af det.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver