King blev født i sydstatsbyen Atlanta i Georgia i et meget religiøst sort middelklassehjem. Hans far var præst i den lokale sorte baptistkirke. Luther blev også uddannet som præst og fik en doktorgrad i teologi da han var 25 år i Boston Universitet. Hans første præsteembede var i en sort baptistmenighed i Montgomery i Alabama, hvor der lå meget stor vægt på raceadskillelse og hvor det hvide samfunds udnyttede de sorte. Her blev han fra 1955 leder af de sortes kamp mod raceadskillelses i Montgomerys. En det blev så begyndelsen på Borgerrettighedsbevægelse.
Sammen med en række andre sorte sydstatspræster dannede King organisationen Southern Christian Leadership Conference, SCLS.
Martin Luther King som var leder af den sorte ikke-voldsbevægelse i USA fik Nobels fredsprisen i 1964. I hans takketale i Oslo sagde Luther da han tog imod nobelprisen ”tålmodig tillid til Amerika og en frejdig tillid til menneskeheden”. Han havde nok mistet noget af den tillid da han blev myrdet i Memphis i Tennessee den 4. april 1968. Han var da også blevet truet på livet en million gange i de 13 år som han havde ledet borgerretskampen, inden han blev dræbt. Luther var i Memphis for at støtte en aktion som byens renovationsarbejdere havde lavet, de fleste af dem var sorte. De var underbetalte og havde dårlige arbejdsforhold. ”Min mand mente at han burde tage deres sag op. Dette er ikke længere kun en racekrig sagde han, det er blevet en klassekamp” har Coretta King skrevet, Luthers kone.
Det er gratis at oprette en konto