Jeg kommer fra konservative folkeparti og ønsker strengere fængselsstraffe.
Kan i huske den sag med den 15-årige knægt Rasmus Popenda tævede en mand på 43 ihjel ved Ålborg stadium. Rasmus var påvirket af både alkohol og amfetamin. Manden havde intet gjort, men var bare på vej hjem fra en by tur. Ved i hvad Rasmus’ dom lød på?
Rasmus fik sin, efter min mening alt for korte dom som 16-årig, og den lød på 4 år i fængsel.
Så er der den meget omtalte ”hue sag” som går ud på at 2 unge møder den 19-årige Anton Njie på strøget. De krævede at han skulle aflevere sin hue, men da han nægtede trak de 2 kriminelle en kniv, og stak Anton i brystet.
Rasmus Balle Jensen, som er den ene af de 2 som stak Anton, blev dømt skyldig i sagen, og fik 12 års fængsel. Hvilket jeg mener ikke er så slemt for Rasmus.
Hvad tror i der skete med den anden knivstikker?
Den anden, der stak Anton, blev frikendt i drab men blev i stedet dømt skyldig i røveri af Antons hue, og fik derfor kun 2 års fængsel. Dette mener jeg er en katastrofe.
Kan i se hvor dette fører hen? – Jeg mener at vi bør have strengere fængselsstraffe.
Det er gratis at oprette en konto