Forfatteren af denne bog hedder Bente Clod. Hun har kaldt bogen for ”Englekraft”, og jeg vil tro at det er fordi hovedpersonen Thilde føler en hvis energi og godhed når hun synger – Englekraft. Det jager mørket væk fra hende. Det såkaldte mørke kommer fra hendes fortid som junkie.
Genren må være realistisk ungdomsroman, da den er delt op i kapitler og fordi det er en længere og mere detaljeret historie end en novelle ville være. Og så er den realistisk og målgruppen er unge, så derfor – realistisk ungdomsroman.
Bogen er om den attenårige pige Mathilde Jensen, som er tidligere junkie. Thilde føler sig som en taber, og kalder sig selv for Taber-Thilde, Tumpe-Thilde, Tosse-Thilde og Tåbe-Thilde.
Hun bor sammen med sin mor i en lille toværelseslejlighed i Nansensgade, og kun sin mor. For hendes forældre er skilt. Thilde har aldrig rigtig følt sig hjemme i Nansensgade.
Hun havde en moster der hed Lis, hun har hjulpet både Mathilde og fru Jensen, når de har været nede. Moster Lis betyder meget for alle i familien.
Thilde går i tøj der kommer fra sin mors lille butik med genbrugstøj.
Hun vil gerne have et bedre liv, og for at få det, skal hun samle point. Hun får point når hun gør noget godt, såsom at synge, overholde aftaler eller bryde sine dårlige vaner. Men nogen gange kommer mørket tilbage efter hende. Mørket er hendes træng til tjald og de lidt hårdere stoffer. Mørket har nemmere ved at trænge indtil hende, efter at hendes elskede moster er død. I sit tumultagtige liv med sin deprimerede mor, fru Jensen og sin tykke kæreste Max, har Thilde dog et frirum og en drøm, og det er sangen. En dag da Thilde sidder og spiller skak med Max inde på Strøget, hører hun nogle smukke sangstemmer der synger julesange. Thilde synger selv ret godt og bliver interesseret i det. Hendes afdøde moster ville gerne have haft at Thilde sang i et kor dengang hun levede. Thilde overvejer tingene og kommer frem til, at hun gerne vil deltage i det lille kor. En dag ser hun den tjekkede pige Camilla som står og synger julesange helt alene. Thilde går om bag hende og synger med som andenstemme. Camilla bliver meget irriteret, og beslutter sig for at tage hjem. Thilde følger efter Camilla for at snakke med hende angående koret. Men Camilla afviser Thilde blankt. Så Thilde følger efter Camilla hele vejen hjem til hendes store flotte villa som hun bor i sammen med sin mor. Ude foran Camillas hus, støder Thilde på Camillas far Ulrik. Han er meget beruset, så Thilde hjælper ham hjem.
Det er gratis at oprette en konto