1 / 2 sider - klik for at bladre

Fysikrapport om kulstofkredsløbet og CO2-afgivelse fra kalk

  • Fysik
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fysikrapport om kulstofkredsløbet og CO2-afgivelse fra kalk er en fysik-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (301 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne fysikrapport omhandler kulstofkredsløbet, også kendt som carbonkredsløbet, og dets påvirkning af menneskeskabte drivhusgasser. Rapporten fokuserer på et specifikt forsøg, der påviser, at kalk kan afgive CO2 ved opvarmning. Den beskriver formål, teori og konklusion for eksperimentet med knust kridt og kalkvand.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Kort, men komplet fysikrapport der beskriver et forsøg om CO2-afgivelse fra kalk. Indeholder formål, teori og konklusion.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • carbonkredsløbet
  • co2
  • drivhusgasser
  • forsøg
  • fysik
  • kalk
  • kridt
  • kulstofkredsløbet
  • opvarmning

Vi har det seneste stykke tid haft om kulstof-kredsløbet. Kulstof-kredsløbet som man også kender som carbonkredsløbet, er et kompliceret kredsløbet mellem atmosfæren, oceanerne, biosfæren og jordens indre. Noget der kan påvirke på kredsløbet, er menneskeskabte drivhusgasser, altså f.eks. CO2. Vi har lavet nogle forskellige forsøg for at påvise forskellige ting og vi har valgt at tage udgangspunkt i denne rapport, i forsøget der omhandler at kalk kan afgive CO2.

Formål:

Formålet med dette forsøg er, at vi skal påvise at kalk kan afgive CO2. Vi skal brænde noget knust kridt i dette tilfælde af, så det bliver til brændt kalk. Grunden til at vi i dette tilfælde bruger helt normalt tavlekridt er at det næsten består af rent kalk.

Teori:

Man tager noget knust kalk/kridt og putter det ned i et reagensglas, hvor der i enden er en prop med et hul. Så tager et lille glasrør, der leder ned til et andet reagensglas, som er fyldt ca. en tredje del op med kalkvand. Glasrøret må ikke røre kalkvandet, idet at der kan ske undertryk, når glasset bliver varmet op og det kan sprænge. Efter et stykke tid ved opvarmelse, sætter man tommelfingeren for mundingen og ryster det. Så skulle kalkvandet blive uklart fordi kridtet så har afgivet CO2 ved opvarmelsen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver