I dag lykke en ting, som rigtig mange mennesker gerne vil have, og er dermed en efterspurgt vare. Vi gør derfor mange ting der kan give os den følelse. Det kan bl.a. være materielle ting som biler, boliger eller smykker. Men det kan også være sociale ting som rejser eller bare at være sammen med sin familie. Men det er ikke nødvendigvis det der giver os den dybe tilfredsstillelse
Mihaly Csikszentmihalyi har med teksten nydelse og livskvalitet, forsøgt at belyse spørgsmålet.Jeg vil nu prøve at redegøre for hovedsynspunkterne i teksten.
Teksten har 4 hovedsynspunkter, hvoraf den første er: -”Der findes glæde og der findes nydelse, og det er 2 forskellige ting. Citat: ”Når folk overvejer, hvad der gør livet værd at leve, har de tendens til at bevæge sig ud over de glade minder og begynder at genkalde sig andre begivenheder, andre oplevelser, som har et vist sammenfald med de glædelige, men som tilhører en kategori, som fortjener et særligt navn: nydelse”.”. Dernæst har vi hovedsynspunkt nummer 2: -”Glæde er en flygtig følelse der opfylder fx fysiske behov - nydelse er langtidsholdbar og kræver, at man investerer kræfter i det”. Derefter har vi den 3. Som hedder: -” Børn har fra naturens side evne til at nyde, fx eksempelvis, når de skal lære noget, og det er måske noget skolen spolerer.”
Det er gratis at oprette en konto