Evolution er latin og betyder ”udvikling”, man siger at udviklingen er fra en lavere form til en højre form.
Aberne i Afrika kunne ikke se over det høje græs. De begyndte at gå på to ben.
Aberne kunne ikke holde på ting på grund af deres manglende tommeltot derfor udviklede de en tommeltot.
Evolution fungerer på samme måde som teknologi, det man mangler udvikler man, eller man tilpasser sig de omgivelser man lever i.
Afrikanerne er høje og kan løbe meget hurtige, måske var det en evne de udviklede for at de lettere kunne komme væk fra farlige dyr.
Til gengæld er grønlænderne små og kompakte, og kan derfor holde varmen i det kolde nord, det er en evne de har udviklet. Så det kan godt være vi stammer fra det samme sted men vi har udviklet os forskelligt.
Charles Darwins Teori
Charles Robert Darwin var en engelsk naturforsker, som efter en rejse rundt i verden, hvor han samlede fossiler og knogler fra dyr skrev bogen
” The Origin of Species” på dansk ” Om Arternes Oprindelse”.
Bogen blev udgivet i år 1859.
I bogen står der at mennesket nedstammede fra aberne og derfor var et slags dyr. Mange mennesker troede i starten ikke på ham. Folk reagerede voldsomt på det fordi de ikke kunne forstå hvordan det meget intelligente menneske kunne ære et dyr. Der var mange voldsomme debatter om dette emne. Selvfølgelig ville de bibelske fanatikere ikke tro på hvad Darwin skrev i hans bog, men man må sige at han havde nogle ret gode beviser på at mennesket stammer fra aberne.
Det er gratis at oprette en konto