1 / 3 sider - klik for at bladre

Unges sprogbrug: barsk tale, humor og sprogudvikling

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Unges sprogbrug: barsk tale, humor og sprogudvikling er en dansk-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.240 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Denne opgave diskuterer unges sprogbrug i Danmark, herunder brugen af bandeord og slang. Den undersøger, hvordan sproget påvirkes af medier og idoler, samt hvordan grænserne for acceptabel tale forskydes. Opgaven reflekterer over humor, ironi og voksnes rolle i sprogudviklingen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid essay om unges sprogbrug med god argumentation og struktur. Giver relevant indsigt og inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bandeord
  • dansk sprog
  • humor
  • ironi
  • medier
  • slang
  • sociale normer
  • sprogbrug
  • sprogudvikling
  • unges sprog

”Fuck dig din kælling”, ”op i røven”, ”pis af med dig” og mange andre udtryk er almindeligt kendt blandt unge i Danmark. Mange mener, at unge taler alt for grimt til hinanden, men det ser ikke ud til, at det generer dem.

AF [NAVN A] DYBDAL[NAVN A][email protected]

En del af udviklingenÆrligt talt så lever vi jo i det 21. århundrede, og vi indretter os efter det. F.eks. bliver det danske sprog stærkt påvirket fra diverse retninger; bøger, musik, film, tv-serier, radio og meget mere.Hvis jeg som ung nu f.eks. godt kan lide en eller anden form for musik f.eks. genren rap, så er det almindeligt kendt at klæde sig, opføre sig og snakke som sit idol. Det er der sådan set ikke noget galt i, for det generer ikke de andre unge. Det generer dem, der ikke har været med i og fulgt den del af sprogudviklingen. Det er også de mennesker der tager det meget personligt, hvis de bliver kaldt

”spasser”, ”homodyr” eller nogle af de andre udtryk, der så flittigt bliver brugt. De er bare bagud.For bare 50 år siden der sagde man ”De” i stedet for ”du”. I dag er man ”en spasserunge”, hvorimod at man tidligere ville have været en ”bølle” eller ”abekat”. Ens bedstemor synes, at det er enormt uhøfligt, hvis man hilste hende ved at sige ”Hva så gamle”. Men for unge er det jo ganske normalt, det er bare de ældre mennesker og nogle voksne, der ikke har fulgt med og været en del af den danske sprog-udvikling. Ligesom at ordet ”hej” kom ind i sin tid i stedet for ”dav”. Skal man lige vænne sig til hvert nyt ord, der kommer, og så er det ellers bare at se om det bliver accepteret som en del af hverdagssproget.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver