1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Historien om Børge' af H.C. Branner

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Historien om Børge' af H.C. Branner er en dansk-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.186 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 27. juli 2010.

Analyse og fortolkning af H.C. Branners novelle 'Historien om Børge'. Opgaven undersøger karaktererne Børge og Eva, deres indbyrdes forhold og dynamik. Der redegøres for fortællerteknik og symbolik, herunder en dybdegående fortolkning af syndefaldsmyten og modningsprocessen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig analyse af H.C. Branners novelle med fokus på karakterer, fortællerteknik og en dybdegående symbolsk fortolkning af syndefaldsmyten. Velskrevet og struktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • barndom
  • fantasi
  • fortællerteknik
  • h.c. branner
  • historien om børge
  • kønsroller
  • modningsproces
  • novelleanalyse
  • symbolik
  • syndefaldsmyten

Analyse og Fortolkning af Uddrag fra ”Historien om Børge” af H.C. Branner

Uddraget af H.C. Branners ”Historien om Børge” omhandler drengen Børge, der en eftermiddag, sidder i sin hule ved hækken i sine forældres have, hvor han mødes med sin veninde Eva. Børge der har en stor forestillingsevne prøver at få Eva til at se de samme ting, han forestiller sig. Eva, der keder sig af Børges fantasileg, forslår at de leger en anden leg, hvor Børge er en røver, der skal fange og derefter koge hende i en gryde og spise hende. De bliver begge opslugt af legen. Børges mor kommer ud i haven og snakker med Eva og går ind i huset igen. Derefter flygter de begge ned til hulen fordi, moderen har set at Eva spiser af et umodent æble, Eva har taget. I hulen kalder Eva Børges forældre for fjollede, hvilket gør Børge vred, hvorefter han angriber Eva, så hun flygter over på hendes side af vejen. Eva driller Børge og forsvinder efterfølgende, mens Børge sidder alene i sin hule.

Fortælleren i historien er en tredjepersonsfortæller (m. indre synsvinkel) med den begrundelse, at der i teksten er brugt ord som han/hun. Teksten har også en personbunden fortæller, fordi vi er tvunget til at følge handlingen i historien fra en persons synsvinkel. Her er den indre synsvinkel tit knyttet til personen. Vi ser, føler og tænker kun hvad personen vi er ”bundet” til, oplever.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver