1 / 3 sider - klik for at bladre

Mistanken: en fortælling om misbrug og forsoning

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mistanken: en fortælling om misbrug og forsoning er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.171 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 11. februar 2013.

Denne fortælling følger den 16-årige Mathias, der sidder i afhøring for tyveri og reflekterer over sit liv med amfetaminafhængighed og kriminalitet. Mødet med politibetjenten Bjarne og SSP-konsulenten Børge bliver et vendepunkt. Mathias indrømmer sine handlinger og begynder at drømme om en ny start, et behandlingshjem og et job, væk fra det dårlige miljø.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velstruktureret og rørende fortælling om en ungs kamp mod misbrug og kriminalitet. Historien har en klar udvikling og et håbefuldt budskab, der kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • amfetamin
  • danskfag
  • fortælling
  • kriminalitet
  • misbrug
  • personlig udvikling
  • rehabilitering
  • ssp
  • tyveri
  • ungdom

Jeg falder i staver, jeg tænker på alle de dumme ting jeg har lavet igennem tiden, hvad skal jeg med livet når jeg alligevel bare er dum, uduelig, grim og uintelligent.

Jeg er 16 år og bor på en anstalt for dumme unge der ikke har noget liv, ligesom mig. Tankerne flyver rundt i hovedet på mig, jeg for den væmmelige tanke, at tage livet af mig selv.

Det hele ville sikkert være meget nærmere, hvis jeg bare tog livet af mig selv. Jeg gider ikke at ende mine dage i et fængsel som jeg nok gør, så ville jeg også blive fri for at skulle skaffe penge til stoffer. Jeg er 16 år og er afhængig af amfetamin, rimelig dårlig stil.

Pludselig går det op for mig at jeg er det eneste der kan ændre på min måde at være på, jeg stiller mig selv et spørgsmål ”Mathias hvad er din drøm?” min drøm, mumler jeg har da ikke nogle drømme, idiot tænker jeg, jeg sidder og snakker med mig selv, og jeg har ingen ide hvad du skal med, dit liv. Jeg kan dårligt nok læse og skrive jeg har ingen fremtid ”fuck det siger jeg højlydt” kan den politi betjent ikke snart komme.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver