1 / 2 sider - klik for at bladre

Harry Potter: bøger, venskab og et magisk univers

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Harry Potter: bøger, venskab og et magisk univers er en dansk-opgave fra 2009 til 9. klasse. Fylder 2 sider (655 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 3. oktober 2011.

Analyse af Harry Potter-bøgerne, der undersøger seriens store appel til unge læsere og det magiske univers' fascination. Opgaven fokuserer på venskabets centrale rolle for hovedpersonen Harry Potter og beskriver J.K. Rowlings inspirerende rejse fra ukendt forfatter til global succes. Den fremhæver også Hogwarts' betydning og kollegiernes konflikter.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Harry Potter-bøgerne, der dækker seriens appel, venskabets betydning og forfatterens baggrund. Teksten er velstruktureret og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • boganalyse
  • fantasy
  • forfatterbiografi
  • harry potter
  • hogwarts
  • j.k. rowling
  • litteraturanalyse
  • magi
  • ungdomslitteratur
  • venskab

Først og fremmest er det unge mennesker, som der er dybt interesseret i Harry Potter, og det er ikke kun filmene der interessere de unge mennesker, men også de spændende bøger, faktisk mest disse bøger, da læserne mener at man lever sig meget mere ind i bøgerne end i filmene, eftersom der er mange flere små interessante detaljer, og det er et sprog de fleste mennesker forstår og kan forbyde sig i. Det univers Harry Potter lever i, kunne godt eksistere. Hvis dette fantastiske univers eksisterede, ville det være umuligt for almindelige mennesker som os, at finde ud af det, det er lige netop denne tanke der fascinere mange unge mennesker i denne verden.

Hogwarts er et sted for alle

Lige så snart man læser om dette magiske slot kan man slet ikke lade vær med at forstille sig hvordan det ville være at være på det. J.K.R. har virkelig forstået at skabe et sted, som folk kun kan elske, og alligevel er der også opstillet en konflikt mellem to af kollegierne på skole, ud af de fire, hvor det ene er det direkte ”onde” da mange onde troldmænd har gået der, bla. bøgernes ondeste person Tom Riddle Jr. som er Lord Voldemord, dette kollegium hedder Slytherin, og det andet kollegium som de er ”mod” er de heltemodige, dette kollegium hedder Gryffindor. Der findes også to andre kollegier, Hufflepuff, dem der sætter venskab højt, og Ravenclaw, som er de smarte og logiske. I de første seks bøger har skolen den samme elskelige og højt ærede rektor, Albus Dombledore, som gør så meget for at eleverne har det godt på skolen, dog bliver professor Dombledore dræbt af eliksir mesteren, Severus Snape i den 6. bog.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver