1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Red en idiot' kampagnen

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Red en idiot' kampagnen er en dansk-opgave fra 2024 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.583 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 22. maj 2026.

Denne opgave analyserer Sikkerhedsstyrelsens oplysningskampagne 'Red en idiot', der fokuserer på fyrværkerisikkerhed ved nytår. Reklamefilmen undersøges med AIDA-modellen, Maslows behovspyramide og retoriske appelformer som etos, patos og logos. Desuden belyses filmiske virkemidler og målgruppeappellen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af reklamefilm med brug af AIDA-modellen, Maslows behovspyramide og retoriske appelformer. Velfunderet og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • aida model
  • etos
  • fyrværkeri
  • logos
  • maslows behovspyramide
  • patos
  • red en idiot
  • reklameanalyse
  • retorik
  • sikkerhedsstyrelsen

Hvert år er der mange der kommer alvorligt til skade fra idiotiske handlinger, især ved nytår.

Folk tænker ikke over hvilke konsekvenser den måde de håndterer fyrværkeri kan have på dem. Det ender ud i mange unødvendige skader, som nemt kunne være undgået ved bare at hjælpe hinanden, med at passe på. Derfor har sikkerhedsstyrelsen lavet ”red en idiot”, som er en oplysende reklamefilm, der oprindeligt blev offentliggjort på sikkerhed styrelsens egen Facebook side, den 15/12/2022. Den ikke-kommercielle reklame optræder primært på internettet, og i tv, i periode op til nytåret 2022. Hvor dens budskab er at skabe opmærksomhed, om at man skal ”redde” og passe på hinanden, op til nytår. Reklamefilmens modtager har en bredmålgruppe, da den appellerer til alle, på tværs af alder og størrelse. Det kan ses ved (0.17) hvor de viser en idiot skala, hvor i en ung alder skylder idiotien manglende konsekvensberegning, at de unge ikke tænker over at deres handlinger har konsekvenser. Og for de ældre nemlig, senere i livet skyldes der overdrevent tro på egne evner. Modtager kan også ses igen ved (1.06) hvor det er alle der skal ”redde” hinanden, både de voksne deres skal ”redde” de unge og omvendt.

Man kan analysere reklamefilmen ved brug af AIDA-modellen: reklamen fanger seernes ”opmærksomhed” fra (0.0) til (0.15) ved at gøre brug af en velkendt kvindelig skuespiller som sidder på en stol og kort fortæller om ”idioter”. På hendes skød sidder der en ellers voksen mand, som et barn, med fyrværkeri i hånden. Man kan antage at manden på skødet skal symbolisere ”idioten” hun snakker om. Til sidst tager kvinden fyrværkeriet ud af mandens hånd, og kaster det væk, der lyder et højt bang, som fungerer som et godt blikfang til at fange seernes opmærksomhed. ”interessedelen” kommer efter reklamen har fanget seernes opmærksomhed fra (0.15) til (0.52), ved at introducere seerne til idiot-skalaen, og hvor idiotien kommer fra. Her bliver der brugt en del argumentation for at de unge er, det den manglende konsekvensberegning og for de ældre den overdrevne tro på egne evner (0.21) Dette efterfølges af nogen klip af ”idioter” for at bekræfte hendes udsagn. Reklamens ”ønske del” starter fra (0.52) til (1.34) hvor vi bliver præsenteret for selve kampagnen ”red en idiot” som er en måde at hjælpe hinanden på, som sikkerhed styrelsen håber på vi agere i den virkelige verden. Ved f.eks. at give en idiot sikkerhedsbriller og sige ”så fat det dog Elias!”1 eller råbe ”lad nu vær med at gå tilbage til en fuser, din kæmpe idiot!”2 som er nogle af de måder sikkerhedsstyrelsen præsentere at, man kan redde en idiot på.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver