I teksten ”Tabernarren” fremstilles en konkurrence på færdigheder imellem to kamphaner, Morten og Brian – to kamphaner, som i længere tid har konkurreret med hinanden motiveret af frygten for at være utilstrækkelig overfor den anden.
Deres forhold er ikke bygget på had og foragt til hinanden, det virker som to bedste venner som har en konkurrence om at dele ”tronen” i klassen.
Da der så en dag kommer en ny dreng ind i klassen, bryder både Morten og Brians verden sammen. Den nye dreng, Jens, var en stille og rolig fyr, der kun var interesseret i at modtage undervisning, tog Morten og Brian det som en trussel at den nye dreng altid svarede rigtigt. Morten og Brian tog det forholdsvis stille og roligt i starten, Det er tydeligt at Jens er mere en normal god i skolen. Morten og Brian forsøger nu at terpe lektier og viden sammen, som ikke forskel gør da Jens simpelthen bare er bedre.Morten og Brian begynder nu at reagere fjendtligt imod Jens. Han blev nu stemplet som ”blærerøv”Teksten viser meget godt, hvordan den danske jantelov er og fungerer. Det er klart for mig, at det aldrig har været Jens’ intention at blære sig overfor andre, og han har efter alt heller ikke haft et behov for det. Hvorfor reagerer Morten og Brian så sådan? De vender alt hvad Jens gør (og ikke gør) til noget fjendtligt og selviscenesættende.
Det er gratis at oprette en konto