1 siders PDF

Essay om 'Tabernarren' og mobning i skolen

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Essay om 'Tabernarren' og mobning i skolen er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (542 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2012.

Dette essay tager udgangspunkt i novellen 'Tabernarren', der handler om mobning og misundelse blandt skoleelever. Opgaven redegør for novellens handling og perspektiverer temaerne til egne oplevelser med mobning og social dynamik i skolen. Den reflekterer over årsager til mobning og mulige løsninger.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solidt essay der kombinerer novelleanalyse med personlig refleksion over et relevant tema som mobning. Velskrevet og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • misundelse
  • mobning
  • novelleanalyse
  • personlig refleksion
  • skoleliv
  • social dynamik
  • tabernarren
  • venskab

Tabernarren handler om 3 drenge, de hedder Morten, Brian og Jens. Morten og Brian var de bedste i klassen indtil Jens kom. Morten lavede kun lektier i sin fritid han ikke andre interesser. Morten fik penge som belønning når han blev rost til forældremødrene. Han var endnu bedre og fik en anden matematik bog som var beregnet for de ældste klasser, fordi han var så god det kunne Morten og Brian ikke lide, derfor begyndte de at mobbe ham. Det endte så med at Jens måtte flytte skole.Det minder mig om da jeg gik i 1. klasse, der var alle pigerne altid så kloge. Og alle os drenge synes det var rigtig irriterende, så vi drillerede dem. Det var selvfølgelig dumt af os, det fandt vi også ud af da læren skældte os ud. Men piger flyttede ikke skole som i Tabernarren, hmm hvordan kunne man have undgået det skete i Tabernarren, jeg tror hvis læren bare havde sagt noget til de to misundelige unger Morten og Brian så kunne man havde undgået det, det var jo det vores lære gjorde og det hjalp.

Jeg kommer faktisk også i tanke om, at jeg mindede lidt om Jens da jeg var mindre. Ikke så meget med det at han er vildt klog men med, at han ikke sagde så meget. Jeg sagde nemlig heller ikke så meget i 3. klasse jeg gik bare med min nye telefon og spillede et sjovt spil. De andre drenge spillede fodbold, men ikke mig jeg synes ikke fodbold var specielt sjov dengang. Der var spillet på min nye telefon bare det sejeste. Nogle gange gik jeg hen og kiggede på at de spillede fodbold, så spurgte jeg om jeg måtte være med, for bare lige at prøve det og se om det var sjovt, men det måtte jeg ikke fordi jeg var for dårlig sagde de, det blev jeg lidt ked af og gik min vej. Heldigvis havde jeg stadig spillet på min telefon.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver