For Baptister er Jesus Gud, som er kommet ned på jorden, for at se det hele med sine egne øjne. Jesus viste dem, at Gud elsker alle og at alle skal have en chance for at få livet til at lykkes.
Gud ønskede at vi skulle se livet som en gave og så skulle vi bruge det godt – ikke kun godt for os selv, men også for vores medmennesker.
Da Jesus blev korsfæstet, siges det at han overvandt det onde, og da han opstod igen, beviste han at det gode/kærlighed altid overvinder det onde.
Med det gik han 100 % ind i livet og de mener at Kristne også burde engagere sig 100 % i livet og ignorere livets tilværelse og spørgsmål.
Tidspunkterne de går til gudstjeneste er søndag formiddag, og ligesom vi selv gør markerer de også fødsel, konfirmation/dåb, bryllup og død i kirken. Men de tager Gud lidt mere med ind i deres handlinger og mener han også har noget at skulle sige, hvordan det end skulle foregå.
Læg mærke til at jeg skrev dåb ved konfirmation og ikke skrev dåb men fødsel først. Det er fordi de ikke bliver døbt som spæd. De fleste bliver døbt i teenageårene så de selv kan vælge helt fra starten om de vil ind i den Kristne tro – eller Baptistkirken.
Det er gratis at oprette en konto