1 / 2 sider - klik for at bladre

Personkarakteristik og analyse af sorg

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Personkarakteristik og analyse af sorg er en dansk-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (958 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 6. april 2010.

Personkarakteristik af Andreas, der kæmper med sorg og identitet efter sin mors død. Opgaven undersøger hans adfærd, relationer til Monika og Filip, samt temaer som 'hundelortprincippet' og 'øreslikkere'. Den perspektiverer også til 'Drengen der gik baglæns' og diskuterer sorgbearbejdelse.

Redaktørens vurdering
7 God
Gennemført personkarakteristik og tematisk analyse af sorg og identitet. Indeholder sproglig analyse og perspektivering.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • andreas
  • drengen der gik baglæns
  • familieforhold
  • identitet
  • mobning
  • monika
  • personkarakteristik
  • sorg
  • sproglige virkemidler
  • ungdomsliv

Andreas er hovedpersonen han har lige mistet sin mor og han flytter skole igen. Hans liv kører ikke ligefrem på skinner. For ikke at få bank i skole gården er han en røvslikker han kysser den mest populære på skolen i røven sådan at han ikke får bank. Han er også meget mærkelig efter hans mor død han skriver i en bog hvor han skriver om hende og laver mærkelige lister. Han kalder også sig selv for mor han er forelsket i en pige og han påstår at han er hendes mor og at han er hans lillebrors mor. Han er forelsket i en pige som der hedder Monika hun er en af de populæreste på skolen og har selvfølgelig en kæreste. Det eneste der stort set foregår inde i Andreases hoved er Monika og moren Judy.

Filip er helt anderledes end hans storebror han er en der elsker at slås og irriterer andre Andreas kalder ham en ”piskoger” han er tæt på at blive smidt ud af skolen så morens død har nok også påvirket ham meget.

Bjarne er også rigtig meget påvirket af hans kone død. Han er stille hele tiden og siger ikke så meget. Han er nok ked af det og ærgrer sig nok også over at han aldrig nåede at starte en ordentlig resturant sammen som var deres store drøm de forsøgte også men de gik altid konkurs.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver