1 / 5 sider - klik for at bladre

Analyse af Tage Skov-Hansens novelle 'Stump'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Tage Skov-Hansens novelle 'Stump' er en dansk-opgave fra 2009 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 5 sider (1.094 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 5. februar 2010.

Denne opgave præsenterer en analyse af Tage Skov-Hansens novelle 'Stump'. Den redegør for centrale temaer som fattigdom, venskab, fodbold, had og jalousi, understøttet af citater fra teksten. Opgaven indeholder desuden en detaljeret personkarakteristik af jeg-fortælleren og Stump, samt en anvendelse af berettermodellen og aktantmodellen til at belyse novellens struktur og karakterrelationer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af novellen 'Stump' med fokus på temaer, personkarakteristik og anvendelse af litterære modeller. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aktantmodel
  • berettermodel
  • fattigdom
  • fodbold
  • jalousi
  • novelleanalyse
  • personkarakteristik
  • stump
  • tage skov-hansen
  • venskab

Det er en novelle skrevet af Tage Skov-Hansen (1973). Teksten stammer fra bogen: tredje halvleg (1971).

Novellen handler om en jeg-fortæller, og om en dreng der hedder Stump.

Tema: Fattigdom, venskab, fodbold, had, jalousi

Fattigdom:

side 96: ’’og så sparkede han alle sine sko i stykker. Det var altid nogen billige skæve nogen han fik, de vendte snuden opad fra begyndelsen og holdt kun i fjorten dage, så gik sålen fra. Men Stump gik ned i kælderen og slog søm i dem og fik den til at holde sammen fjorten dage til’’. Man kan læse her at det er billige støvler da de hurtigt går i stykker.

Side 96: ’’sådan var det ikke oppe hos mig. Mine sko blev altid købt for store så jeg kunne vokse i dem og en gang havde jeg også et par jeg ikke nåede at fylde ud før de var slidt op’’. Her ses det samme. For at spare på penge bliver der købt en stor størrelse for at han kan have den på i længere tid, men de går alligevel i stykker da det er billige støvler.

Venskab:

Side 96: ’’han hersede med mig og jeg satte meget ind på at blive en rigtig makker for ham’’. Han vil være en makker for ham, både til fodbold og i hverdagene.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver