1 / 4 sider - klik for at bladre

Lyrik i 70'erne og modernismen, med fokus på 'Metadigt'

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lyrik i 70'erne og modernismen, med fokus på 'Metadigt' er en dansk-opgave fra 2007 til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (923 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave redegør for lyrikken i 1970'erne, herunder knækprosa, og modernismens indtog i slutningen af årtiet. Den undersøger skiftet fra samfundsfokus til individets eksistentielle oplevelse i lyrikken. Derudover analyseres Ida Marie Fichs digt 'Metadigt' som et eksempel på modernismens tematikker og form. Opgaven diskuterer digtets selvstændiggørelse og dets rolle som symptom og løsning på en eksistentiel krise.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af 70'ernes lyrik og modernismen, med en god gennemgang af litteraturhistoriske træk og en relevant digtanalyse. Giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 70'ernes lyrik
  • digtanalyse
  • eksistentialisme
  • ida marie fich
  • jeg'et
  • knækprosa
  • litteraturhistorie
  • metadigt
  • modernisme
  • samfund til individ

Året 1970 rummede starten på rødstrømpebevægelsen og Thy-lejren og i det hele taget organiseringen som alternativer til de etablerede partier – en politisering, der afspejles i den digtning der præger 70’renes begyndelse.

I 70’erne var jeg’et en identificerbar størrelse i en given virkelighed. Det var et tænkende menneske der forholdt sig, beskrivende og vurderende til sin omverden, historie og livssituation. 70’er-jeg’et kommunikerede sine erfaringer og lyrikeren prøvede at danne et holdningspræget fællesskab med sin læser. Lyrikken blev skrevet ind i en fremskridtsvenligt politiseret offentlighed, hvor frigørelse og socialisme dannede de fælles værdier og mål. Der er var ingen form og struktur i digtene. Disse digte kaldte man knækprosa, og princippet i dette var at enhver kunne skrive digte, og måden man udtrykte sig på var mindre væsentlig.

Man kan sige at Ida Marie Fich bruger knækprosa i hendes digt ”Metadigt” fra 2006, da hun har skrevet ufuldendte sætninger eller skrevet ord op lidt ligesom en remse.

Modernismen sneg sig stille ind i slutningen af 70’erne, efter at have været fremme både i 40’erne, 50’erne og 60’erne. Denne dugfriske generation der med egne historiske vilkår der begyndte at skrive denne nye lyrik var født mellem 1950-1960. De var 1970’ernes unge, og har derfor hørt meget om ungdomsoprøret i 1968 og dets politisering. Alle så tilbage på oprøret, selv medierne var i høj grad præget af 68’er genera-tionens holdninger.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver