Al Capone og hans bror gravede sig hver nat længere ind i muren sådan de kunne komme ud i friheden til sidst. Men selv om de gjorde et godt stykke arbejde, måtte de skynde sig inden de skulle i den elektriske stol om præcis et år.
Hver dag de kommer ud af deres celler går de ud med små stumper af muren, og hænger en plakat over hullet.
Sådan gør de det i et halvt år, men de kunne godt se at hvis de ville ud inden den elektriske stol måtte de ændre taktik.
Mens alle andre spiste gik de to brødre tilbage til stedet hvor alle cellerne var, og gik ind og tog en stol inde fra sladrer hankens værelse. Fordi han sladrede om alle i fængslet fik han ekstra goder, men de to brødre ødelagde stolen og tog 2 af de pæle til stolen sådan de kunne hugge med dem i jorden.
Sladrer hanken vidste godt det var de 2 brødre, men han havde intet bevis for det så de blev kun straffet lidt.
Men i så fald fortsatte de tog brødre med at grave sådan de kunne komme ud, men da de endelig havde gravet tunnelen færdig, var der en lille indgang sådan en rigtig mørk nat kunne de komme ud. Men de 2 brødre lavede en tømmerflåde af grene de kunne finde i vandet ig oppe i fængslet.
Det er gratis at oprette en konto