1 siders PDF

Indvandring i Danmark: en diskussion af holdninger

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Indvandring i Danmark: en diskussion af holdninger er en dansk-opgave fra 2008 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (481 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave diskuterer indvandring i Danmark, herunder de mange forskellige holdninger til emnet. Den belyser velfærdssamfundets rolle i modtagelsen af flygtninge og indvandrere, samt de udfordringer og muligheder, der opstår. Opgaven reflekterer over den politiske debat og behovet for en løsning, der gavner alle.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort essay der diskuterer indvandring i Danmark med fokus på holdninger og velfærd. Teksten er sammenhængende og præsenterer en klar argumentation.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • dansk folkeparti
  • flygtninge
  • holdninger
  • indvandring
  • integration
  • politisk debat
  • velfærdssamfund

Indvandring i Danmark er et kæmpe emne med mange holdninger, både positive og negative. I dagens Danmark er der meget uro i politik omkring indvandring, og hvad vi skal stille op. Man kan stille sig selv spørgsmålet: er det overhovedet et problem?

Mange ville sige ja, uden egentlig at tænke emnet helt igennem, og det er måske det der er problemet med holdningerne i Danmark. Før man får fordomme om andre kunne man i stedet overveje emnet og vende det fra den positive side i stedet. I dag er der flygtninge i Danmark som aldrig før, flere undersøgelser viser at tallet stiger drastisk hvert år.

Vi er et af de bedste lande – hvis ikke det bedste – hvad angår velfærd, så Danmark er selvfølgelig et åbenlys land at flygte til. Vi har den velfærd i Danmark, at alle får en hjælpende hånd økonomisk. Flygtningene kommer med vidt forskellig baggrund, nogle kommer fra et land hærget af krig og tortur, og andre er måske på flugt fra militær styret i hjemlandet. Vi må tænke på hvor svært mange har haft det og hvordan det har påvirket dem psykisk såvel fysisk. Som sagt er vi et af de lande som er bedst hvad angår velfærd, hvorfor så ikke hjælpe andre mennesker?, hjælpe dem til en bedre hverdag med mulighed for uddannelse, så de kan være med til at bidrage og opretholde den velfærd Danmark har. Det er selvfølgelig klart er der også en hvis del af indvandrere der er på den forkerte side af loven eller handler forkert i mange situationer. De behøver hjælp og støtte i skolen og i fritiden så de ikke går og får de forkerte venner og opfattelser. De har måske haft det svært som børn, mistet tætte mennesker eller blevet opdraget på en helt anden måde. Nu skal Danmark ikke være en gavebod for indvandrere, men der skal være fri adgang for dem der ønsker at bidrage til samfundet. i dansk politik er det et enormt omtalt emne, med forskellige holdninger. Dansk Folkeparti som er kendt for deres hårde integrationspolitik, er et tydeligt eksempel på at starte debatten om indvandringen. De mener at vi er overfyldt med flygtninge og skal være endnu hårdere end vi er nu.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver