1 / 2 sider - klik for at bladre

Dødsstraf: historisk og nutidig debat

Det er gratis at oprette en konto

Dødsstraf: historisk og nutidig debat er en samfundsfag-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (637 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 23. februar 2010.

Opgaven diskuterer dødsstraf som et omdiskuteret emne globalt, med fokus på dens brug i fattige lande og USA. Den sammenligner tidligere tiders syn på dødsstraf med nutiden, med referencer til 'Præsten i Vejlby' og artiklen 'Henrettelsen'. Afslutningsvis præsenteres en personlig holdning til emnet.

Redaktørens vurdering
7 God
Diskuterer dødsstraf historisk og nutidigt med eksempler fra litteratur og samfund. Giver et indblik i debatten, selvom slutningen er sprogligt svag.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • dødsstraf
  • etik
  • henrettelsen
  • historisk perspektiv
  • kapital straf
  • moral
  • præsten i vejlby
  • retssystem
  • samfund
  • usa

Dødsstraf er et emne som er meget omdiskuteret verden over, og der findes mange holdninger til hvorvidt man skal benytte det eller ej. I Danmark har man ikke brugt dødsstraf i mange år, og man må derfor antage at den genreralle holdning hos danskerne er, at man er imod dødsstraf.

Men mange andre steder i verden bruger man dog stadig dødsstraffen til at straffe de mennesker der, efter deres mening, har overtrådt loven så slemt at de ikke fortjener at leve længere.

De lande som i dag benytter sig af dødsstraf er ofte de lande som er fattige og underudviklede og så USA. De fattige lande bruger nok dødsstraf fordi de holder en tradition i hævd, men nok også fordi det er meget billigere økonomisk at skille sig af med de mennesker, end at beholde dem i et fængsel, hvor de både skal have kost og logi. Men hvorfor benytter USA sig så af dødsstraf? Man kan jo ikke sige at det er et underudviklet eller et fattigt land. Man må antage at et flertal af mennesker går ind for det, og mener det er den bedste måde at straffe mordere på.

Men det er dog heller ikke alle stater i USA der benytter sig at dødsstraf længere, man kan derfor se at USA er ved at gennemgå den samme udvikling på dette område, som vi her i Europa gennemgik for mange år siden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver