Kærlighed kan ikke vises, kærlighed kan ikke beskrives. Kærlighed kan kun mærkes!
Mange har prøvet at beskrive kærlighed, mange har prøvet at vise kærlighed.
Emnet ”kærlighed” er nok det emne der er blevet diskuteret og beskrevet mest inde for skønlitteratur.
Men folk der bare har hørt og set kærlighed, er alle blevet overrasket når de så selv har prøvet det. Fordi kærlighed ikke kan beskrives, kærlighed kan ikke vises.
Kærlighed kan kun mærkes!
”Min mor siger at; kærlighed er smukt, en blomst er meget smuk. Så må kærlighed være som en blomst der først skal plantes, det helt rigtige sted. Og lige så stille gror op af jorden. Og efter lang tid folder sig ud som noget at det smukkeste i verden. Men nogle af dem kommer aldrig så langt. De visner før de overhovedet er blevet store, fordi blomster skal både passes og plejes. Det er synd, for når man aldrig at se deres skønhed og dufte deres dejlige bløde duft.”
Teenager in love
Den første tåre rammer din kind. Vi kender det alle, lige så meget man kan hade kærlighed og det at være forelsket. Lige så meget kan man elske det.
“Teenager in Love” hedder digtet og er skrevet af Dan Turéll i 1977.
Det er gratis at oprette en konto