1 / 6 sider - klik for at bladre

Analyse af Dan Turélls digt 'Teenager in Love'

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Dan Turélls digt 'Teenager in Love' er en dansk-opgave fra 2008 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (1.596 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave analyserer Dan Turélls digt 'Teenager in Love' fra 1977, med fokus på digtets provokerende skildring af kærlighed og forelskelse. Den undersøger digtets stilart, herunder 'stream of consciousness', og diskuterer forfatterens negative holdning til forelskelse. Opgaven reflekterer over kærlighedens kompleksitet og dens universelle karakter på tværs af aldre.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Dan Turélls digt 'Teenager in Love' med fokus på stilart og temaer. Opgaven er velstruktureret og indeholder personlig refleksion over kærlighed.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 70'erne
  • dan turèll
  • dansk litteratur
  • digtanalyse
  • forelskelse
  • følelser
  • kærlighed
  • skønlitteratur
  • stream of consciousness
  • teenager in love

Kærlighed kan ikke vises, kærlighed kan ikke beskrives. Kærlighed kan kun mærkes!

Mange har prøvet at beskrive kærlighed, mange har prøvet at vise kærlighed.

Emnet ”kærlighed” er nok det emne der er blevet diskuteret og beskrevet mest inde for skønlitteratur.

Men folk der bare har hørt og set kærlighed, er alle blevet overrasket når de så selv har prøvet det. Fordi kærlighed ikke kan beskrives, kærlighed kan ikke vises.

Kærlighed kan kun mærkes!

”Min mor siger at; kærlighed er smukt, en blomst er meget smuk. Så må kærlighed være som en blomst der først skal plantes, det helt rigtige sted. Og lige så stille gror op af jorden. Og efter lang tid folder sig ud som noget at det smukkeste i verden. Men nogle af dem kommer aldrig så langt. De visner før de overhovedet er blevet store, fordi blomster skal både passes og plejes. Det er synd, for når man aldrig at se deres skønhed og dufte deres dejlige bløde duft.”

Teenager in love

Den første tåre rammer din kind. Vi kender det alle, lige så meget man kan hade kærlighed og det at være forelsket. Lige så meget kan man elske det.

“Teenager in Love” hedder digtet og er skrevet af Dan Turéll i 1977.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver