Skibsrester fundet på bunden af havet under en dykkerekspedition af vraget til S/S Norge
Skibsforliset s/s Norge, var et stort dampskib med over 700 passagerer. Ud af dem var der ca. 70 besætningsmedlemmer. skibet sejlede fra København til Norge og fordi Skotland, og på vej til Amerika hvor det aldrig nåede. skibet sank den 28 juni 1904 kl. 7.45 ved en påsejling af en lille klippeø Rockall. Og der var kun 8 redningsbåde til i alt 250 personer.
Passagerer
I alt var der præcis 727 passagerer, blandt dem var norske, danske og svenske emigranter, som skulle til Amerika, men skibet nåede aldrig frem. på turen påsejlede de Rockall som ligger 500 km vest fra Skotland. Af passagerne var det kun 160 som overlevende, af de var 22 kvinder og 25 børn og 113 mænd heriblandt kaptajnen. Men mange års tradition siger at kaptajnen, skal gå ned med sit skib, men skete ikke i dette tilfælde.
Kaptajnen
Valdemar Johannes Gundel var Kaptajn på s/s Norge. Vi har fundet en lille dag bog, fra dengang og her står der at han var ene barn, og havde ikke nogen mor og far, da de døde i et skibsuheld hvor de påsejlede Rockall, og da kaptajnen påsejlede den samme klippeø, tænkte vi stræks på om det var med vilje at han ville påsejle den klip, og lide den samme død som hans forældre, og han måske var blevet tvunget i en redningsbåd af et af besætningsmedlemmerne. I hans dag bog snakker han næsten kun om hvordan livet er, og hvordan det burde være, han virkede meget ked af det, på den måde han skriver i sin dag bog.
Det er gratis at oprette en konto