1 / 3 sider - klik for at bladre

Havbrug, plankton og miljøpåvirkning

  • Biologi
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Havbrug, plankton og miljøpåvirkning er en biologi-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (542 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 1. april 2010.

Denne opgave redegør for produktionen af ørreder i havbrug og den medfølgende udledning af N- og P-forbindelser, der kan føre til algevækst og iltsvind. Den diskuterer også abiotiske faktorer for planteplanktonets vækst og vurderer forskellige forslag til at mindske miljøpåvirkningen, herunder fiskeri af dyreplankton og gødskning af havene.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for havbrugs miljøpåvirkning og diskussion af løsningsforslag. God struktur og faglig terminologi.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • akvakultur
  • fotosyntese
  • fødekæde
  • gødskning
  • havbrug
  • iltsvind
  • miljøpåvirkning
  • næringssalte
  • plankton
  • ørredproduktion

Her bruger vi matematikken til at beregnet produktionen Solve(1.17=145/x,x) x= 123.932

Produktionen af ørreder i Bågø Havbrug i 2001 er dermed på 123.932, eller afrundet 124 kg.

Hvor mage kg vildfisk er der medgået til denne produktion i havbruget:

Vi fik tidligere fortalt at der for at producere 1 kg ørred kræves en fodermængde, der er fremstillet af 2 kg vildfanget fisk. Dvs. det giver 248 kg vildfisk.

B)

Udledning af N- og P-forbindelser i store mængder kan medføre algevækst og iltsvind, yderligere kan det medføre ændringer i bundens dyre- og planteliv.

C)

Renseanlæggets udledning af både N og P er langt højere end havbrugets, og det påvirker selvfølgeligt miljøet når udledningen er stor. Som tidligere nævnt kan en stor udledning medføre algevækst og iltsvind, samt ændringer i plante og dyreliv, dette tilsammen kan påvirke fødekæden.

Del B

A)

To væsentlige abiotiske faktorer, der spiller en rolle i planteplanktonets vækst, og derfor kan være begrænsende faktorer, er mængden lys og næringssalte.

Lysmængden spiller en stor rolle og kan virke begrænsende på produktionen af planteplankton, idet planteplankton indeholder klorofyl og lever ved udelukkende at udnytte solenergien til at lave fotosyntese, dvs. det er en autotrof organisme.

Næringssalte spiller også en stor rolle, da planteplankton også har brug for uorganiske næringsstoffer som N og P.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver