Opfattelse af de åndsvage: I Tusindfryd bliver de sat op som nogle mærkelig væsner som knap nok er mennesker, de bliver udstødt og set ned på (langt ned). I Mifunes sidste sang bliver de sat op som nogle søde mennesker, det har nok skulle få folk til at glemme alle de negative ting med en tanke som ”nåhh hvor er han sød”.
Find ligheder og forskelle: En af lighederne og nok også den største er at der er retarderet personer/person med i, dog er der stor forskel på opfattelsen af dem og hvordan de bliver udstillet.
Personkarakteristik over Morten: morten er nok den klogeste af alle indflytterne, han ved det godt selv derfor er han også ofte sur over at de andre opfører sig som de gør. Han er en smule naiv, hvilket vi også ser i slutningen hvor han troede at han lige havde fået en date.
Rud: Rud er meget genert og har det rigtig svært hvis der kommer nye ansigter frem, han vægter meget på det trygge og det kendte. Han er typen som mange vil sige ”nåhh hvor er han sød” om.
Pasning af beboerne i Tusindfryd: I tusindfryd bliver de overladt til sig selv, det er nok for at give dem en mulighed for at blive mere selvstændige hvilket også er en god ting, desværre kan det godt give bagslag hvilket det nok også gjorde på nogle områder.
Det er gratis at oprette en konto