1 / 4 sider - klik for at bladre

Forsvar for Facebook-generationen og internettet

Det er gratis at oprette en konto

Forsvar for Facebook-generationen og internettet er en dansk-opgave. Fylder 4 sider (1.082 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 9. april 2010.

Et debatindlæg der kritiserer Mark Bauerleins påstande om, at internettet har gjort nutidens unge dummere. Opgaven argumenterer for, at digitale platforme som Facebook og Google tilbyder nye og effektive læringsmetoder samt styrker sociale fællesskaber. Den udfordrer traditionelle syn på viden og indlæring, og forsvarer 'Facebook-generationens' tilgang til verden.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet debatindlæg der argumenterer overbevisende for den moderne ungdoms brug af internettet. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • digital dannelse
  • generation facebook
  • internet
  • kulturpessimisme
  • læring
  • mark bauerlein
  • sociale medier
  • ungdom

Jeg kan kun en ting, og det er at grine af Mark Bauerleins påstande. Jeg synes det er helt hen i vejret, at Facebook og Google skulle ha’ gjort nutidens unge til historiens dummeste. Muligvis er vi historiens dovneste, men ikke dummeste! Han kan kun komme med påstande, for han har ingen beviser for, at det netop er Facebook og Google, der har gjort os dummere.

”At læse en bog er en alt for tidskrævende opgave, konstaterer Bauerlein” – Ja, selvfølgelig dropper folk at læse bøger for at søge viden. Nettet er jo trods alt langt hurtigere og det gør os af den grund ikke dummere. Der er mange flere metoder at lære på i dag, end der tidligere har været. For mig at se, så er Bauerlein bare skolet på den gamle metode, hvor strikse regler og en uretfærdig barsk opdragelse var ”vejen frem”. Men nej, jeg synes personligt, at unge i dag har en meget bedre mulighed for indlæring af andre veje, end læse bøger. Der er mere frihed, unge kan bruge nettet og ligge foran tv’et og se en dokumentar, hvilket også giver en større motivation til indlæring, for jeg er sikker på, at jeg ikke er ene om at synes, at bøger er en kedelig indlæringsmetode.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver