1 / 2 sider - klik for at bladre

Kvinders stigende indflydelse i samfund og arbejdsmarked

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kvinders stigende indflydelse i samfund og arbejdsmarked er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (1.223 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 25. juli 2010.

Redegørelse for kvinders øgede dominans inden for uddannelse og arbejdsmarkedet, samt de deraf følgende ændringer i kønsroller. Opgaven diskuterer konsekvenserne for parforhold og familieliv, og perspektiverer til historiske bevægelser som rødstrømpebevægelsen. Den belyser også kvindernes succes inden for sport.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet essay der diskuterer kønsroller og ligestilling med relevante eksempler og en klar argumentation. God struktur og indhold.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • arbejdsmarked
  • feminisme
  • intelligens
  • kvindefodbold
  • kønsroller
  • ligestilling
  • parforhold
  • rødstrømpebevægelsen
  • samfundsudvikling
  • uddannelse

Hvordan kan det være kvinderne klarer sig bedre gennem en uddannelse og har langt højere stillinger end mændene. kvinderne er blevet klogere, de har udviklet deres intelligens igennem de sidste hundrede år mens de har været under tøflen på mændene. Mens de har udviklet sig er os mænd mildt sagt blevet dummere.

kvinderne har overtaget alle de større stillinger og er blevet en vigtig del af arbejdsmarkedet, det er ikke kun i Danmark man har set de store udviklinger hvad angår kvindens intelligens. Der er flere kvindelige ledere i hele verden end hvad der nogensinde har været før, kvinderne har overtaget og de har gjort det med stil, de fleste har fået drømmejobbet og er blevet karrirebevidste.

Mændenes territorium

Der er kommet flere og flere kvinder på det der førhen var kendt som mændenes territorium, nemlig arbejdsmarkedet, største delen af alle kvinder har et arbejde og en løn der i gennemsnit ligger på 30 tus

inde udbetalt om måneden, det er flere penge end mændene tjente i gennemsnit i en undersøgelse der blev lavet i 2006 af fagligt fælles forbund (3F).

Top 30 over de højestlønnede danskere rummer nu kun tre mænd. Flere og flere kvinder bliver uddannet, og flere og flere kvinder er højt stillet i karrierelivet, 80 % af kvinderne er direktører i større firmaer. I 2006 blev 26.806 kvinder og 16.864 mænd optaget på en videregående uddannelse.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver