Fucking forelsket
Skrevet af Nils Schou
Indhold:side.
Præsentation3.
Handling3.
Analyse af tekstens problemer4.
komposition5.
Fortællersynsvinkel 6.
Miljøkarakteristik6.
Tid og sted6.
Personkarakteristik6.
Sproget7.
Fortolkning8.
Perspektivering8.
Din oplevelse og vurdering af bogen8.
Fucking forelsket
1. Præsentation
Bogen hedder Fucking forelsket.
Forfatteren hedder Nils Schou. Nils Schou er født i København og student fra Virum Statsskole i 1962. Han er uddannet cand.jur., men han debuterede i 1968 med romanen Tapre Hans og har siden ernæret sig som forfatter. Han har skrevet en række romaner, noveller og skuespil, og især har han skrevet romaner for børn og unge. Han har opnået stor succes med ungdomsroman-serien indledt med Fucking forelsket fra 2003.
Forlaget hedder apostrof og bogen er udgivet i 2003.
Romanen er socialrealistisk.
Det er en skønlitterær tekst, fordi den netop er socialrealistisk. Den handler om unges liv og hvordan det føles at være forelsket. Det er også et eksempel på når pigen der hedder Monika, skal til udpumpning, at sådan er der også nogle der er i dag.¨
2. Handling
Bogen handler om en dreng der hedder Andreas, der skriver dagbog til sin døde mor, for han savner hende inderligt meget. Han fortæller om hans nye liv med hans far Bjarne, og hans lillebror Filip. Han skriver også at han har en underlig følelse i maven, en mærkelig følelse, han aldrig har mærket før. Han skriver til sin mor at han er vildt forelsket i pige der hedder Monika. Men desværre for Andreas har Monika en kæreste der hedder Tom P.
Det er gratis at oprette en konto