1 siders PDF

Resume af 'Fremmed Fugl'

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Resume af 'Fremmed Fugl' er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (592 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 13. september 2010.

Resume af bogen 'Fremmed Fugl', som følger Claudi, en dreng der flytter til Humlebæk og oplever at se spøgelset af sin nye vens afdøde bror. Opgaven indeholder en detaljeret handlingsgennemgang og en personlig vurdering af bogen, dens temaer om sorg, venskab og det overnaturlige.

  • claudi
  • flytning
  • folkeskole
  • fremmed fugl
  • overnaturligt
  • sorg
  • spøgelser
  • venskab

Claudi var en dreng i 7. klasse som var flyttet fra Köbenhavn til Humlebäk. Jakob varr sin bedste ven i Köbenhavn. Claudi gik til besög til ham. Claudi fortalte Jakob om sin ny klasse og om Bella og hendes död bror Lau og at han ser Lau. Men Jakob tror ikke på Lau.

Claudi har födselsdag og hans far inviterede alle til hans födselsdag.

Claudi spiller PC og efter spiser han en bolle. Lau sad i kökkenet. Claudis mor kommer og Lau gemmte sig. Claudi skal til lejrskole på bornholm. Han vil igen tilbage til köbenhavn.

Claudi var alene hjemme. Han kiggede film og spiste pizza. Claudi gik ud og kiggede på fugle han mödte Bella men han kunne ikke snakke fornuftigt med hende fordi han var for nervöse. Bella og Claudi vil möde sig mandag.

Claudi havde en mareridt. Han kunne ikke sove. Näste dag gik Claudi til Hellebäk til at kigge fugle. Han mödte Lau der. Lau havde også kigget på fugle da han levede endnu.

Bella sad under sit bord og Lau sad på bordet. Claudi kalldte på Lau og Bella slog ham. Claudi fik näseblöde han måtte gå tidligere.

Claudi gik til Bella hjem han ville undskylde sig men Bellavar ikke hjemme. Claudi fik email og telefonnummer af Bella. Da Claudi gik ud slå han sig knäet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver