1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Herman Bangs novelle 'Foran alteret'

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Herman Bangs novelle 'Foran alteret' er en dansk-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.388 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 30. september 2010.

Denne opgave analyserer Herman Bangs novelle 'Foran alteret' fra 1880. Den redegør for novellens handling, fortællerteknik og personkarakteristik, med fokus på Agnes' tvangsægteskab. Opgaven diskuterer temaer som kvindeundertrykkelse og forskellen mellem rig og fattig i Det Moderne Gennembrud, samt perspektiverer til Amalie Skrams 'Constance Ring'.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Herman Bangs novelle 'Foran alteret' med fokus på temaer som tvangsægteskab og kvindeundertrykkelse i Det Moderne Gennembrud. God struktur og perspektivering.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • agnes
  • constance ring
  • det moderne gennembrud
  • foran alteret
  • herman bang
  • kvindeundertrykkelse
  • novelleanalyse
  • realisme
  • samfundskritik
  • tvangsægteskab

Herman Joachim Bang (20. april 1857 - 29. januar 1912), dansk Kritiker, forfatter og journalist. Han blev født i Asserballe på Als i hertugdømmet Slesvig som søn af sognepræst Frederik Ludvig Bang (1816-1875) og hustru Thora Elisabeth Salomine Blach (1829-1871) og døde i Ogden, Utah, USA under en oplæsningsturné. Herman Bang er især kendt for sin impressionistiske skrivestil.

Foran Alteret er skrevet i 1880 og handler om et bryllup mellem Adolf Julius Boeck og Agnes Mathilde Løvenfeldt. Agnes er ikke forelsket i Adolf, da det er et tvangsægteskab. Da faderen beder hende om at redde ham og familien, bliver hun nødt til at gifte sig med Adolf, som er velhavende nok til at kunne holde Agnes fader økonomi på benene.

Novellen starter ”I medias res” da den fra start kører direkte ind i handlingen. Herefter er det kronologisk handlingsforløb hvor teksten bliver fortalt som tingene sker, det er med undtagelse af hovedpersonernes flashbacks som kommer løbende i novellen. Udover flashbackene hvor der er fortalt i datid, så er teksten skrevet i nutid. Det må betegnes som en novelle der over tid er meget kort, da handlingen kun strækker sig under vielsen. Tiden anslås til at være omkring 1 time da det er normalt for en vielse. Novellens fortællersynsvinkel domineres af den alvidende, implicitte fortæller. Fortælleren fungerer som fluen på væggen til brylluppet, hvilket underbygger læserens følelse af faktisk at være til stede blandt tilskuerne. Den indre synsvinkel er skrevet i 1. person og er vekslende mellem hoved- og bipersonerne således, at begge persongruppernes tanker og følelser beskrives. (Fx side 23 øverst. ”men hun finder ingen Hvile hos Guden. Hun mærker sin Mands Blik søgende mod sig, det er hende, som et Skrig hentørredes i hendes Strube…”). Brylluppet foregår i en kirke i Danmark. Kirken er fyldt af mumlende gæster, som medvirker til en søvndyssende stemning. Rummet er belyst af kandelabre og gasflammer, hvilket giver det et gulgråt skær. Foran koret står en kiste dækket med blomster. Over alteret hænger et marmor udskåret figur af Kristus. Hans arme er som sædvanligt udstrakt. Derudover er væggene udsmykket af religiøse billeder. (s. 16+17)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver