Side 1 af 9

Demokrati

Demokrati er en pædagogik-opgave til Uni el lign., der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 9 sider (2.148 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 29. juni 2014.

  • Pædagogik
  • Uni el lign.
  • Karakter 12
  • 9 sider PDF
  • 21 downloads

Skribentens beskrivelse af Demokrati

Opgavens emne er demokrati i forhold til det folkeskolens dannelsesideal i det moderne samfund, og der er arbejdet ud fra problemformuleringen: Hvordan kan l?ring om demokrati i folkeskolen v?re medvirkende til at skabe social integration i det senmoderne samfund?

Uddrag fra opgaven

Indhold 1:0 Indledning2 2:0 Teori og begrebsafklaring2 2:1 Demokrati2 2:2 Det senmoderne samfund3 3:0 Analyse4 3:1 Demokrati som direkte og indirekte undervisning i folkeskolen4 3:2 Klassefællesskab og demokrati5 3:3 Demokrati og dannelse i det senmoderne samfund6 4:0 Konklusion7 Litteratur8 Hjemmesider8 1:0 Indledning Denne eksamensopgave er skrevet ud fra hovedemne 4: Skolen i moderniteten. Jeg har inden for dette hovedemne valgt underemnet: Demokrati. Vores samfund er foranderligt. Vi lever i en tid, hvor der ikke længere er et centrum for vores handlen, vores meninger og ikke mindst vores dannelse. Vi står overfor en social kontingens, som vi må lære at forholde

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver