1 / 21 sider - klik for at bladre

Kommunikation i kulturmødet: pædagogisk perspektiv

Det er gratis at oprette en konto

Kommunikation i kulturmødet: pædagogisk perspektiv er en kommunikation-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 21 sider (9.501 ord, ca. 41 min. læsning) og blev publiceret 26. oktober 2010.

Denne opgave undersøger kommunikation i kulturmødet fra et pædagogisk perspektiv. Den definerer kulturbegrebet, diskuterer interkulturel kommunikation og relationskompetence. Opgaven analyserer også sprogets betydning, fordomme og kommunikationshandicap, samt anvender æstetik og habitus som analysebegreber i en pædagogisk kontekst.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret og fagligt dybdegående opgave fra universitetsniveau. Indeholder omfattende analyse af interkulturel kommunikation og pædagogiske begreber.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
12
Fuldstændighed
10
  • fordomme
  • habitus
  • interkulturel kommunikation
  • kommunikationshandicap
  • kulturforståelse
  • kulturmødet
  • pædagogik
  • relationskompetence
  • æstetik

Kommunikation i kulturmødet

Ekstern prøve i Dansk, Kultur og Kommunikation

Efterårssemesteret 2010

Udarbejdet af:

[NAVN A] 08s2

[NAVN B] 08s2

[NAVN C] 08s2

[NAVN E] 08s2

Eksaminator: [NAVN D]

Via Universery College Pædagoguddannelsen Jydsk, Århus

Innholdsfortegnelse

Emnebegrundelse4

Indledning4

Målgruppe5

Metode5

Emnebegrænsning5

Case6

1. Kulturforskelle ”af Ha Tran”6

1.1 Definition af kulturbegrebet6

1.2 Kulturforskelle og -ligheder mellem mennesker7

1.3. Fra kultur til kulturer7

1.4 Kultur og kommunikation8

1.5 At forstå kulturer9

2. Kommunikation i kulturmødet9

2.1 Kommunikation ”af [NAVN E]”9

2.1.1 Professionel kommunikation9

2.1.2 Hvad er praktiske kommunikationsfærdigheder?10

2.2 Interkulturel kommunikation11

2.3 Relationskompetence i kommunikation11

2.4 Hvem er “den anden”? ”af Aseet Anoya”12

2.5 Sprogs betydning i kommunikationen12

2.6 Sproglige kompetencer13

2.7 Hvordan anerkende vi hinanden i kommunikationen13

2.8 Hvad er fordomme i kommunikationen?14

2.9 Forforståelse i kulturmødet14

2.10 Kommunikationshandicap ”af Banaz Hussain”15

2.10.1 Analyse ved hjælp af begrebet kommunikationshandicap15

2.10.2 Ulige kommunikation16

3. Analyse17

3.1 Analyse ved hjælp af æstetik begreb17

3.2 Analyse ved hjælp af habitus begreb18

3.3 det fælles tredje” som bevidst pædagogisk redskab”19

Konklusion19

Litteraturliste21

Emnebegrundelse

Danmark har en tradition for at være et etnisk homogent samfund uden erfaringer med det flerkulturelle. Men efter 1970´erne, har globaliseringen og indvandring gjort Danmark til i dag at være et land med forholdsvis mange forskellige etniske minoriteter (et multietnisk samfund), og historien om, at vi alle er ens, fungerer ikke rigtig længere. Man møder og arbejder sammen med mennesker med forskellig etnicitet og kulturel baggrund f.eks. på arbejdsmarkedet, i skoler, børnehaver, vuggestuer osv. Det er svært at undgå konflikter i forhold til denne mangfoldighed af etniciteter. Vi ved af erfaring, at politikere i mange år har haft et stort fokus på de etniske befolkningsgrupper og de fører debatter om alt fra svinekød og tørklæder i daginstitutioner til vuggestuetvang og sprogstimulering og ikke mindst om, at barnet skal integreres i samfundet og blive et socialt barn og et socialt menneske. Iflg. Richard Jenkins spiller daginstitutionerne en hovedrolle, når det handler om at videreføre den danske kultur og værdier og hele børnepasningssystemet er et stort integrationssystem for alle, også for de etnisk danske børn. Vi ønsker derfor, gennem denne opgave, at få en dybere forståelse for kommunikationen i kulturmødet. Hvilken faglig viden, erfaringer og evner skal pædagogerne have for at indgå i kommunikationen i mødet med kulturel forskellighed, samt hvordan arbejder pædagogerne for at videreføre den danske kultur og dens værdier og blive en del af integrationssystemet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver