Rapport Malou vin
10
Malou vin
Af: Michelle Langballe & Linda Petersen.
Indholdsfortegnelse
Rapport Malou vin 0
Indholdsfortegnelse1
Om Malou vin2
Markedesføring3
Hardwere & software4
Kontor indretning & indkøb5
Indholdsfortegnelse
Om Malou vin
Malou vin er ikke en vin man kan købe alle steder i Danmark eller i udlandet, netop fordi at dette er et privat firma, som Maria Louise har kontakt med, ved salget af vinen.
Marie louise fortæller at: Alle mine nye kunder skal bestille vinen direkte gennem mig, efter at de har smagt vinen, hvilket så forhåbenligt vil gøre at de køber flere hundrede flasker. Hvis kunden ikke ønsker dette, har jeg desuuden for alle andre som fx kun vil købe et par flasker åbnet en lille vinhandel, hvor man kan kigge ind og få et glas vin eller to inden køb.Marie Louise fortæller også, at hun holder vinsmagning for alle sine kunder to gange om året med tapas til, hvor hun fortæller om de nye vine der kommer på markedet.
En af MaLous rødvine med navnet Chateau Beaucoup de Qualit’e, er fremstillet på Merlot og Corvina druer fra Frankrigs distrikt i syd.
Farven er rubin rød med en violet kant. Duften er frugtkrydret af brombær og vanilje, som at der har en behagelig frugtkrydret eftersmag. Velegnet til grill og ost.
Det er gratis at oprette en konto