1 / 5 sider - klik for at bladre

Levende cellers livsprocesser

  • Biologi
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Levende cellers livsprocesser er en biologi-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (698 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 29. november 2010.

Redegørelse for eukaryote dyrecellers struktur og funktion, herunder identifikation af dyreceller. Beskriver cellens optagelse og udskillelse af stoffer, samt de forskellige organellers roller. Gennemgår begreber som heterotrofi, metabolisme, anaboliske og kataboliske processer, samt aerobe og anaerobe forhold.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for eukaryote cellers struktur, funktion og metaboliske processer. Indholdet er fagligt korrekt og velstruktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aerob respiration
  • anabolisme
  • anaerob respiration
  • cellebiologi
  • eukaryote celler
  • fotosyntese
  • heterotrofi
  • katabolisme
  • metabolisme
  • organeller

Billedet viser en eukaryot celler fra et dyr. Dette kan man se ved at man kigger på cellens struktur, plantecellen har et firkantet form bestående af cellulose på ydre siden af cellen og et membran efterfølgende. Cellulose væggen gør plantecellens omkredsende for tykkere end dyrecellens. Desuden kan man også se at det pågældende celle ikke indeholder nogen krønkorn, som planteceller jo har, da det skal bruges til at lave fotosyntese, så derfor er det et dyrecelle.

En celle optager:

Kulhydrater: til at danne energi, hoveddelen af vores kost skal bestå af kulhydrater

Fedt: også til at danne energi.

Proteiner: til at lave anabolske processer.

Vitaminer og mineraler: er vigtige stoffer, som kroppen udover de 3 nævnte næringsstoffer, har brug for at fungere optimalt.

Vand (H2O): cellens indre miljø består af ca. 80% vand.

Ilt (O2): for at alle processer i vores krop kan foregå, uden dette ville vi dø.

En celle udskiller:

Kuldioxid (CO2): det udskilles hver gang vi udånder.

Vand (H2O

Urinstof: dette laves når vi nedbryder proteiner.

De forskellige organeller:

Plasma cellemembran: består af et dobbeltlag af fosforlipider og der kan i membranen være indlejret proteiner, der kan fungere som bl.a. receptorer og transportkanaler.

Cytoplasma (cellesaft): indeholder alle cellens organeller, i cytoplasmaet foregår desuden glykolysen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver