1 / 2 sider - klik for at bladre

Dansk Folkeparti: historie og politik

Det er gratis at oprette en konto

Dansk Folkeparti: historie og politik er en samfundsfag-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (338 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 5. december 2010.

Denne opgave redegør for Dansk Folkeparti, dets stiftelse i 1995 af Pia Kjærsgaard og andre udbrydere fra Fremskridtspartiet. Den beskriver partiets holdninger til personfarlig kriminalitet, kriminelle indvandrere, det danske velfærdssamfund og børnehavetvang for indvandrerbørn. Opgaven nævner også partiets nuværende position i regeringen.

Redaktørens vurdering
7 God
En informativ redegørelse for Dansk Folkeparti, der dækker stiftelse, nøglepersoner og centrale politiske mærkesager. Velegnet som introduktion til emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • børnehavetvang
  • dansk folkeparti
  • fremskridtspartiet
  • indvandring
  • kristian thulesen dahl
  • pia kjærsgaard
  • politisk parti
  • straffe
  • velfærdssamfund

Dansk Folkeparti (DF) er et dansk politisk parti, som blev stiftet på Christiansborg den 6. oktober 1995 af Pia Kjærsgaard, Kristian Thulesen Dahl, Poul Nødgaard og Ole Donner, der indtil da alle var medlemmer af Fremskridtspartiet.

Formanden for partiet er Pia Kjærsgaard. Partiet har 10.178 medlemmer, og 25 medlemmer i folketinget. Gruppe formanden i partiet er Kristian Thulesen Dahl. Den eneste leder der har ledet partiet er Pia kjærsgaard. Jens Henrik Thulesen Dahl Hans Bjergegaard Tage Kiltang Bartholin er medlemmer i Assens byråd, for Dansk Folkeparti.

Dansk folkeparti har altid heddet det samme, siden de adskilte sig fra Fremtidspartiet. Dansk Folkepartis opstod i Fremskridtpartiet, hvor Pia Kjærsgaard og andre højtstående medlemmer tabte en afgørende afstemning. De brød ud og stiftede det nye parti.

Hvad går de ind for? Citat: ” I Dansk Folkeparti går vi ind for hårde straffe, når nogen begår personfarlig kriminalitet. Det gør vi fordi vi er af den opfattelse, at mennesker, der kan finde på at begå voldelige kriminalitet skal vide, at det ikke betaler sig. Det er ikke sjovt at blive fængslet og miste sin frihed og hverdag. Det skal det heller ikke være”

Det er ingen hemmelighed at Dansk Folkeparti ser med bekymring på kriminelle indvandrere. De syntes at man skal slå hårdt ned på dem, og hvis de begår noget alvorligt, skal de hjemsendes til deres eget land.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver