1 / 6 sider - klik for at bladre

Rapport om rusmidlet hash

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Rapport om rusmidlet hash er en biologi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 6 sider (1.552 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 25. december 2010.

Rapporten redegør for rusmidlet hash, dets virkning på kroppen og risikoen for afhængighed. Den beskriver forskellige typer hash og diskuterer de samfundsmæssige konsekvenser af hashhandel og et potentielt legaliseringsscenarie. Afsluttes med en personlig mening om emnet.

Redaktørens vurdering
7 God
En grundig rapport om hash, der dækker virkninger, afhængighed, typer og samfundsmæssige aspekter. Indeholder kilder og en diskussion om legalisering.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afhængighed
  • cannabis
  • christiania
  • hash
  • kriminalitet
  • legalisering
  • rusmidler
  • samfundsproblemer
  • sundhed

Hash er et verdens problem sær i mellem østen, de fattige bønner laver det

Og sælger det til store bag mænd i hele verden, desværre flere og flere unge prøver hash i dag.

Indhold fortegningen

Vi har lavet indtil videre en Power point og en Word præsentation og vi har læst boger og læst noget på hjemmesider om hvor farligt det er, at tage hash ens bivirkninger og man kan udvikle en del sygdomme ved det.

Hjemmesider vi har brugt. Og bøger.

http://www.netdoktor.dk/sunderaad/fakta/hash.htm

http://stofinfo.sst.dk/Forsiden/Fakta_om_stoffer/Hash.aspx

http://da.wikipedia.org/wiki/Has

Bogen vi har brugt

Rusmiddelguide = for unge

På side 1. har vi forsiden med lidt tekst

2. har vi indholds fortegningen og indledning

3. Arbejdsformer og metode, hvordan virker hash, Negative føler af hash, Flere slags hash

4. Afhængighed af hash, Generelt om Cannabisplanten, Om hash

5. Om Hash, Konklusion

6. Konklusion, vores mening

Indledning

Hvorfor er hash så ”farligt”?

Hash er et rusmiddel som flere og flere unge tag i dag, men de fleste det starter tidligt kommer i vanskeligheder med andre og stærkere stoffer.

Ved stor ophobning af THC vil der opstå kronisk rus som vil gøre det svært at fastholde de ideer og mål, men har sat, ligesom det vil nedsætte evner som koncentration, korttidshukommelse, orientering refleksion m.v. Når man er konisk påvirket, er der fare for, at man isolerer sig fra socialt og kun er sammen med dem, der er og gør som en selv.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver