1 / 8 sider - klik for at bladre

Analyse af Lego og det danske legetøjsmarked

  • Afsætning
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 8 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Lego og det danske legetøjsmarked er en afsætning-opgave til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 8 sider (1.889 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 12. januar 2011.

Opgaven analyserer Lego koncernens dominans på det danske legetøjsmarked. Den beskriver konkurrenceformen som differentieret oligopol og udfører en brancheanalyse med Porters Five Forces. Desuden gennemgås Legos konkurrencestrategi og position i forhold til konkurrenterne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Lego og legetøjsmarkedet med brug af relevante modeller som Porters Five Forces og konkurrencestrategier. Giver god indsigt i branchen.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • differentieret oligopol
  • konkurrenceanalyse
  • konkurrencestrategi
  • legetøjsmarkedet
  • lego
  • markedsføring
  • porters five forces
  • strategi
  • virksomhedsanalyse

Lego har oplevet positiv fremgang i omsætning og resultat i 2008, imens deres legetøjs konkurrenter har haft det svært. Brio, Hasbro og Mattel har ikke en chance i forhold til Legos resultat. Bl.a. Brio har det rigtig svært. Barbie producenten Mattel er på verdensplan faldet med 9% i salg.

Klassiske legetemaer som LEGO City er fortsat blandt de største produktlinjer. LEGO Star Wars voksede også markant i 2008, ligesom lanceringen af det nye licensprodukt LEGO Indiana Jones var meget succesfuld. Lego har øget sin markedsandel på alle markeder.

BR og Toys’R’Us er dominerende på markedet. Tilsammen har de 40% af det danske marked. Supermarkedets salg af legetøj er også ca. 40%.

En identifikation og kategorisering af legetøjsudbyderne på det danske marked:

Skydeskivemodellen: Bratz dukke, MGA entertainment

En beskrivelse af konkurrenceformen på det danske legetøjsmarked:

ifølge figur 9.3 ”Konkurrenceformer”, så er jeg kommet frem til, at konkurrence formen på det danske legetøjsmarked er: heterogent marked, differentieret oligopol.

Det er heterogent marked, fordi forbrugerne af legetøj, går meget op i legetøjets udseende, kvalitet og evt. navnet. For børn er det meget vigtigt, hvordan legetøjet ser ud. Og hvis barnet har set en reklame for den nye ”Barbie dukke”, så er det vigtigt, det er en Barbie hun får, og ikke en Betty Spagetti fx. Allerede helt fra starten ved børn, hvad de vil have, fordi de bliver påvirket af reklamer. Udseende og kvalitet er noget som forældrene interesserer sig for. Det må gerne være dyrt legetøj, hvis det resulterer i god kvalitet. Det skal holde til en del, og ikke gå i stykker bare sådan. Legetøjets udseende spiller en rolle for nogen forældre. Bratz er en oversminket dukke med lidt tøj på. Måske vil nogle mødre ikke have, at deres datter skal ”blive ligesom dukken”, og derfor får barnet ikke en Bratz.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver