1 siders PDF

Omverdensmodel for Horze

Det er gratis at oprette en konto

Omverdensmodel for Horze er en afsætning-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 1 side (357 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. februar 2011.

En detaljeret redegørelse for Horzes omverdensmodel, der opdeler virksomhedens eksterne faktorer i uafhængigt fjernmiljø (internationalt miljø, teknologi, kultur, demografi, økonomi, politik) og afhængigt nærmiljø (leverandører, mellemhandlere, konkurrenter, kunder). Opgaven beskriver, hvordan disse faktorer påvirker Horze, en virksomhed der sælger rideudstyr.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid redegørelse for en omverdensmodel anvendt på en konkret virksomhed. Indholdet er velstruktureret og fagligt relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afsætning
  • fjernmiljø
  • horze
  • konkurrenter
  • kunder
  • nærmiljø
  • omverdensmodel
  • pestel
  • rideudstyr

Uafhængig omverden (fjernmiljø): De punkter der ligger i denne kategori er ting vi er nødt til at rette os efter og følge med, men det er ting vi ikke kan påvirke. Det Internationale miljø kan f.eks. påvirke os på den måde, at hvis vi har nogle produkter der forurener, kan vi måske ikke få lov at sælge det. De interesse-organisationer vi har som virksomhed, er kun vores hovedkontor der ligger i Norge, de er interesseret hvordan de går os, og om vi indfrier deres forventninger med henhold til salg af varer. Teknologien skal vi rette os efter og være opmærksomme på, så vi ikke kommer bag efter, i forhold til nye produkter til heste der bliver produceret. Kulturen skal vi også rette os efter, hvis statistikker viser at mange tidl. Heste udøvere, har mistet interessen for den sport, skal vi måske ikke producere så mange varer som vi tidligere har haft gjort. Demografien i det land vi vil sælge i, skal vi vide og orientere os om, for at vide hvor mange beboere der bor i landet. I det land vi sælger i i øjeblikket, er der ca. 6 mio. mennesker. Økonomien kan f.eks. være den nuværende finanskrise, og ved denne må virksomheder også tage højde for at kunderne ikke har så mange penge som de havde tidligere. Eu og folketinget går ind under politik og lovgivning, og det skal vi rette os efter hvis der laves nu love der henvender sig til vores varer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver