1 / 9 sider - klik for at bladre

Den Kolde Krig og Danmark: påvirkning og konsekvenser

  • Historie
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 9 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Den Kolde Krig og Danmark: påvirkning og konsekvenser er en historie-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 9 sider (2.588 ord, ca. 11 min. læsning) og blev publiceret 8. marts 2011.

Redegørelse for Den Kolde Krigs indflydelse på Danmark i perioden 1945-1989. Opgaven beskriver striden mellem USA og Sovjet, danskernes bevidsthed om krigsfaren, samt specifikke begivenheder som Bornholms besættelse og truslen fra russerne. Den diskuterer også ungdomsoprøret og rejserestriktioner til Berlin.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid historisk analyse af Den Kolde Krigs indflydelse på Danmark. Opgaven er velstruktureret, dækker relevante emner og har en god kildeliste.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • atomkrig
  • berlinmuren
  • bornholm
  • danmark
  • den kolde krig
  • efterkrigstiden
  • sovjetunionen
  • ungdomsoprør
  • usa

Indhold

Indledning2

Striden mellem USA og Sovjet2

Den almindelige dansker3

Pjecen der udkom3

Elektronisk udstyr – tv, radio, biler osv.4

Starten af krigen4

Under krigen4

Bornholm4

Trussel fra russerne5

Ungdomsoprør5

Slutningen af krigen6

Ændringer i samfundet6

Internationale beslutninger6

Rejser ud af landet – Berlin7

Konklusion7

Litteraturliste:8

Indledning

”Hvis krigen kommer

Faren for krig er ikke udryddet. Den har eksisteret gennem hele menneskehedens historie, og den står stadig som en trussel, uanset hvilken indsats vi og andre øver i FN og andre steder for at afværge en ny krigs ulykker. Vi skylder os selv at være forberedt på at skulle beskytte os bedst muligt mod følgerne af en krig. Atomkrigen er i dag en mulighed, men stormagternes ledere er klar over de frygtelige konsekvenser, en atomkrig vil få, og vi må erkende, at kernevåbnene ikke er de eneste våben, vi skal prøve at beskytte os imod.

De moderne våben kan ramme os, selv om landet ikke angribes direkte, og disse våben skelner ikke mellem civile og militære mål. En ny krig vil være total, og en angriber vil benytte sig af propaganda og forsøge at skabe frygt og panik.”

Dette er et uddrag fra en 34 siders pjece der i 1962 blev udgivet af statsministeriet, for at hjælpe danskerne med at beskytte sig selv bedst muligt i tilfælde af en atomkrig. Dette viser, at hele verden lå på randen af en 3. verdenskrig, som kunne være altødelæggende.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver