Jeg er på et psykiatrisk hospital hvor Jeg får medicin dagligt.
Jeg og tænker over livet jeg syntes at det ville være godt, hvis der kun eksisterede de gode mennesker og hændelser.
Jeg fortæller om sit venskab med Willy. Willy fortæller om, hvorfor han slår.
Jeg ser filmen ”Hjerterfri” og bruger den til ’overlevelse’.
Flash back:
Om Willys hund Popper.
Willys far havde aflivet Popper mens Willy var på koloni. Men han løj og sagde til Willy et den var stukket af.
Om da Jeg købte “Hjerterfri”.
Om hvordan Jeg mødte Willy.Da Willy ikke får sin taske med, bliver han voldelig overfor en plejer. – ”Dér var det at jeg tænkte at ham kunne jeg godt blive venner med hvis det skulle være. Og det skulle det.”
Jeg: Er 19 år. Er medicineret og får to piller hver dag. Jeg er på et psykiatrisk hospital.
Mor: alkoholiker
Willy: Er en af de gode.
Han er omkring 40 år.
Han er stærk, stor, klodset, voldsom, tvangsindlagt og tvangsmedicineret. Blev slået af sin far. Havde en hund der hed Popper. Willy gør kun dumme folk fortræd, som hans far og en der hed John.
Mugge: Hun er hunkøn. Hun er kedelig, men ikke gammel. Hun har altid otte lag tøj på. Bevæger sig mærkeligt. Rød i hovedet og ikke pæn. Kugleskør.
Det er gratis at oprette en konto